MELPOMENA BYŁABY ZACHWYCONA, CZYLI TERESIŃSKIE DNI TEATRU
Międzynarodowe Dni Teatru są obchodzone 27 marca. To święto publiczności. Bo istotą teatru jest spotkanie z widzami, tu i teraz. Z tej okazji Pracownia Teatralna Teresińskiego Ośrodka Kultury, pod kierownictwem instruktorki Kasi Rospędowskiej, przygotowała tatralny maraton – aż trzy premierowe przedstawienia!
Andrzej Łapicki, wybitny polski aktor, powiedział kiedyś, że „teatr to pewien myślowy przekaz, skrót, filozofia. Lustro – jak uważał Szekspir – w którym przegląda się świat. Widać przez nie coś dalej, głębiej i więcej”. Trudno się z tym nie zgodzić. To widzenie dalsze, głębsze i szersze łatwo dało się dostrzec we wszystkich spektaklach zaprezentowanych w Teresińskim Ośrodku Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
„Wakacje w zaświatach”
Seniorski Teatr od Czapy rozpoczął Teresińskie Dni Teatru w niedzielę (16 marca). Widzowie ujrzeli spektakl pod tytułem „Wakacje w zaświatach”. To pełen abstrakcyjnego humoru spektakl kabaretowy, wariacja na temat tego, co by się mogło wydarzyć, gdyby człowiek trafił w tytułowe zaświaty. Inspiracją dla twórców przedstawienia był skecz kabaretu K2 pod tytułem „Wakacje w piekle”. Aktorzy Teatru od Czapy po raz kolejny udowodnili, że w kabaretowych klimatach czują się jak ryby w wodzie, bawiąc widzów w sposób nieskrępowany i spontaniczny.
„Nawiedzony dom”
Dziecięco-młodzieżowy Teatr Dynamitki przygotował komediowy spektakl „Nawiedzony dom” (17 marca) o spotkaniu grupy dzieci z psotnymi duchami. Ponad dwudziestoosobowa grupa małych aktorów pięknie wypełniła kameralną scenę i to nie tylko w znaczeniu dosłownym. To przedstawienie zbudowane w oparciu o zespołowe działania, nieskrępowaną zabawę, gdzie dzieci stają się pełnoprawnymi, w pełni zaangażowanymi współtwórcami teatru.
„Deadline na marzenia”
Grupa Ciszej tam Za Kulisami w tym roku wzięła się za nieco cięższe tematy. „Deadline na marzenia” (20 marca) to historia o samotności, niespełnieniu i o tym, czy wiemy, czego tak na prawdę potrzebujemy do szczęścia. Uniwersalna historia Luizy przenosi widzów do biura w wielkim mieście, gdzie marzenia dziewczyny z małej wsi skonfrontowane zostają z nie zawsze różową rzeczywistością. Przedstawienie stawia istotne pytanie na temat naszej kondycji we współczesnym świecie. To bardzo ważny i aktualny w swej wymowie spektakl, nad którym nie można przejść obojętnie!
Największy teatr świata na wyciągnięcie ręki!
Zwieńczniem Święta Teatru w Teresińskim Ośrodku Kultury było popołudnie w Kinie za Rogiem (29 marca) z pokazami ekranizacji spektakli Teatru Telewizji z serii Teatroteka. Widzowie mieli niepowtarzalną okazję kontaktu z tym unikatowym medium wypowiedzi artystycznej, korzystającego z języka teatralnego oraz filmowego, a także sięgającego po nowe media.
Serdecznie dziękujemy publiczności za udział w tym wyjątkowym święcie teatru, a artystom za otwarty dialog z widzem, za nieustanną twórczą pracę. Propozycje Pracowni Teatralnej trafiły na podatny grunt, a wysoka frekwencja podczas wszystkich przedstawień, to symboliczny wyraz wdzięczności za to, co każdego dnia wydarza się w przestrzeniach Teresińskiego Ośrodka Kultury.
Redakcja
fot. Janusz Frychel