TERESIŃSKI ETAP 67. MIĘDZYNARODOWEGO WYŚCIGU KOLARSKIEGO DOOKOŁA MAZOWSZA

24 lipca w Teresinie wystartowała 67. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Dookoła Mazowsza. To najstarszy z kolarskich tourów w Polsce. Prestiżem i rangą ustępuje jedynie Tour de Pologne. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.

W I. etapie Wyścigu Dookoła Mazowsza, obok sześciu polskich zespołów, z najsilniejszymi krajowymi ekipami HRE Mazowsze Serce Polski i Voster ATS Team, wystartowało 29 drużyn z Niemiec, Danii, Austrii, Czech, Niderlandów, Litwy, Węgier, Łotwy, Szwecji, Estonii i USA – łącznie 173 zawodników.

Pierwszego dnia rywalizacji na kolarzy czekała 168-kilometrowa trasa. Składało się na nią osiem płaskich rund po 21 kilometrów każda, z trzema lotnymi premiami wytyczonymi na metach poszczególnych okrążeń. Start i metę etapu wyznaczono przed stadionem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Teresinie. Tu też odbyła się prezentacja wszystkich uczestniczących ekip, zaś po wyścigu dekoracja najlepszych zawodników. Cyklistów uhonorowali przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard, dyrektor GOSiR Krzysztof Walencik oraz dyrektor GZGK Marek Misiak.

Płaski profil trasy I. etapu decydował o charakterze wyścigu. Mogliśmy obserwować szybką jazdę, walkę o cenne sekundy, widowiskowe ucieczki. Już po kilkudziesięciu kilometrach od startu zainicjowana została klilkuosobowa ucieczka, dogoniona przez peleton na 5. pętli. Nie brakowało zatem dramaturgii i emocji. Dwa lotne finisze wygrał kolarz HRE Mazowsze Serce Polski Michał Pomorski, natomiast memoriałowe premie im. Zdzisława Kalińskiego i Adama Zagajewskiego, związanych z teresińskim kolarstwem, padły łupem Michała Pomorskiego i Marcina Budzińskiego (HRE Mazowsze Serce Polski).

Najszybszy na sprinterskim finiszu był Duńczyk Mads Andersen z ekipy Airtox – Carl Ras, który nie dał szans drugiemu na mecie Polakowi Bartłomiejowi Prociowi (Santic-Wibatech) i finiszującemu na trzecim miejscu Niderlandczykowi Larsowi Rouffaerowi (Diftar Continental Cycling Team).   

Po wyścigu głównym odbyły się zmagania dla amatorów: Mazovia Masters, a także MINI-Mazovia-Tour dla adeptów tego sportu w wieku 13-14 lat, w których wzięli również udział zawodnicy sekcji kolarskiej LKS Mazowsze Teresin.

Podczas dekoracji zwycięzców dyrektor Wyścigu Marcin Wasiołek podziękował włodarzom Gminy Teresin za staropolską gościnność i wzorową organizację imprezy, licząc na dalszą tak owocną i efektywną współpracę z naszym samorządem. Szczególne podziękowania za wsparcie i pomoc należą się strażakom ochotnikom z gminnych jednostek OSP, Policji oraz pracownikom Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Teresińskiego Ośrodka Kultury oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, którzy jak zwykle perfekcyjnie wykonali swoje zadania podczas tegorocznej edycji wyścigu.

Współorganizatorami teresińskiego etapu z ramienia Gminy Teresin byli Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, Teresiński Ośrodek Kultury oraz jednostki OSP.

Redakcja

Wyścig odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków m. st. Warszawy i wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego

 

Wielkość czcionki
Kontrast