I MISTRZOSTWA TERESINA W ARMWRESTLINGU O PUCHAR WÓJTA GMINY

Historyczne, bo pierwszy raz rozgrywane w tej dyscyplinie zawody, odbyły się 18 lutego w hali widowiskowo-sportowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Teresinie. Ogromna w tym zasługa wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego i dyrektora GOSiR Krzysztofa Walencika, którzy są otwarci na nowe inicjatywy i wspierają ciekawe pomysły. Zawody odbyły się pod nadzorem Federacji Armwrestling Polska.

W teresińskim turnieju mogli wziąć udział zarówno profesjonaliści, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym sporcie. Czym właściwie jest armwrestling? Zapewne wielu z nas pamięta film „Ponad szczytem” z Sylvestrem Stallone’em, w którym pojawia się motyw zawodów w siłowaniu się na rękę. Możemy zaobserwować w nim niezwykłą pasję oraz oddanie głównego bohatera, Lincolna Hawka, dla którego wspomniany wyżej sport jest nie tylko zwykłem konkursem, lecz częścią życia. Armwrestling, czyli siłowanie na rękę, to sport walki, w którym oprócz siły istotną rolę odgrywa technika, taktyka oraz odporność psychiczna. Walczy się na prawą, jak i na lewą rękę.

Jakie są zasady tego sportu? Dwóch zawodników staje naprzeciwko siebie i chwyta się za ręce. Żeby rozgrywki miały sens, łokcie zawodników muszą znajdować się na płaskiej, twardej i stabilnej powierzchni. Każdy ze startujących w rozgrywkach ma za zadanie przeciągnąć i przycisnąć rękę przeciwnika do stołu. O tym, kto wygra, decyduje nie tylko siła, ale również technika i wytrzymałość. Rozgrywki w profesjonalnych zawodach przeprowadza się na specjalnie przeznaczonych do tego stołach. Wówczas wygrywa ten, kto zmusi przeciwnika do tego, by jego ręka znalazła się poniżej poziomu przymontowanych do stołu poduszek lub by ich dotknęła. Na stołach znajdują się także podłokietniki dla zawodników – jeśli łokieć, któregoś ze startujących ześlizgnie się z podłokietnika lub się od niego oderwie, jest to karane faulem.

W Polsce jest to wciąż młoda dyscyplina, ale dynamicznie się rozwija, o czym świadczy choćby frekwencja podczas teresińskiego turnieju.

Jak informuje Wojciech Sychowicz, główny organizator turnieju w Teresinie, wzięło w nim udział 115 zawodników w 16 kategoriach. Rozdano 51 medali.

Dziesięsiogodzinne zawody zakończył wyjątkowy pojedynek w kategorii vendetta pomiędzy Bogusławem Zdanowskim (Armfight Piaseczno), a Grzegorzem Waldonem (Złoty Smok Kielce) w formacie walki na prawą i lewą rękę, po 5 rund na każdą (zwycięzca prawej ręki: Bogusław Zdanowski, zwycięzca lewej ręki: Grzegorz Waldon).

Wyniki końcowe:

SENIOR MEN LEFT 85 AMATOR KG

  1. Mateusz Moroz, Olecko

SENIOR MEN LEFT 85+ AMATOR KG

  1. Serhii Ishehenko, Armfight Piaseczno
  2. Wojciech Sychowicz, Teresin

SENIOR MEN LEFT 85 KG

  1. Artur Krupa, Tytan Jaworzno

SENIOR MEN LEFT 85+ KG1

  1. Dariusz Popiołek, Family Gym

SENIOR MEN RIGHT 78 AMATOR KG

  1. Artur Teubner, Złoty Tur Gdynia

SENIOR MEN RIGHT 95 AMATOR KG

  1. Radosław Fajkis, Samson Marklowice

SENIOR MEN RIGHT 95+ AMATOR KG

  1. Damian Bauć, Gladiator Częstochowa

SENIOR MEN RIGHT 78 KG

  1. Artur Krupa, Tytan Jaworzno

SENIOR MEN RIGHT 95 KG

  1. Marcin Sacharzewski, Suwałki

SENIOR MEN RIGHT 95+ KG

  1. Artur Rytel, Armfight Piaseczno

MASTERS MEN RIGHT OPEN AMATOR KG

  1. Witold Nowak, Armfight Piaseczno
  2. Wojciech Sychowicz, Teresin

MASTERS MEN RIGHT OPEN

  1. Dariusz Popiołek, Family Gym
  2. Wojciech Sychowicz, Teresin

SENIOR WOMEN LEFT OPEN

  1. Bohdana Blyzniuk, Ukraina

SENIOR WOMEN RIGHT OPEN

  1. Bohdana Blyzniuk, Ukraina

SENIOR MEN LEFT DEBIUTANT OPEN KG

  1. Bartosz Erdmann, Chojnice
  2. Radosław jakóbczak, Teresin

SENIOR MEN RIGHT DEBIUTANT OPEN KG

  1. Valentin Sorokin, Wrocław
  2. Radosław Jakóbczak, Teresin

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast