GMINA TERESIN PO RAZ KOLEJNY ZAGRAŁA W ORKIESTRZE WIELKICH SERC

Mieszkańcy Gminy Teresin kolejny raz udowodnili, że nie są głusi na potrzeby ludzi wymagających wsparcia. 29 stycznia dołączyli do milionów Polaków, którzy „zagrali” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” – to hasło przewodnie tegorocznej akcji. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

W tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mogło zabraknąć teresińskich akcentów.

Świętojański weekend na Łotwie od wójta Marka Olechowskiego

Kolejny raz swój udział w wydarzeniu zaznaczył wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, który wystawił na internetową licytację świętojański weekend na Łotwie, czyli atrakcyjną wyprawę dla dwóch osób do Jurmały, znanego uzdrowiska położonego nad Zatoką Ryską (do zrealizowania w weekend 23-25 czerwca). Włodarz Teresina zapewnia transport z nim w roli kierowcy, nocleg i prawdziwą nadbałtycką przygodę. Tę nietuzinkową ofertę udało się wylicytować za 2.550 zł.

Orkiestrowych licytacji ciąg dalszy

W aukcji internetowej na tu.sochaczew swoje gadżety wystawili także inni mieszkańcy naszej gminy. Kids Fly, całodniowe wypożyczenie wielkich dmuchańców z przeszkodami i zjeżdżalniami (wylicytowane łącznie za 880 zł) oraz Anna Gogół, sołtyska Granic, nalewkę na czarnym bzie i białym winie (wylicytowana za 75 zł), nalewkę na owocach żurawiny (wylicytowana za 65 zł) i skrzynkę ze spiżarni pełną cudownych, zdrowych przysmaków wykonanych własnoręcznie wyłącznie z ekologicznych surowców (wylicytowaną za 300 zł).

Na e-sochaczew pani Anna wystawiła do licytacji 2 domowe, wieloziarniste chleby na zakwasie (wylicytowane za 45 zł) oraz 2 słoiki miodu z własnej pasieki (wylicytowane za 140 zł). Michał Odolczyk natomiast zaproponował licytującym swoją najnowszą książkę oraz spacer śladami teresińskiej historii w niej opisanej (wylicytowane za 100 zł).

Jak poinformowała nas pani Anna Gogół, w tym roku z przyczyn osobistych jej i córki kwestowanie, jak również udział w biegu „Policz się z cukrzycą” nie odbyły się w tym roku. Puszki zostały zwrócone jako nie biorące udziału. Starannie przygotowane przez Atelier Marzenie stroje, które przygotowała jak zwykle niezawodna Marzanna Borkowska pochodząca z Teresina, poczekają do następnego roku. Od 12 lat wraz z córką Antoniną są wolontariuszkami WOŚP. Ich historia opisana została w książce. Łączna kwota ich dotychczasowych zbiórek to 44.871,48 zł plus waluta obca (28,52 €, 11 $, 20 £, 12 L).  – Dobrem dzielą się w ciągu całego roku. Zawsze tam, gdzie istnieje potrzeba, jednocześnie afirmując życiem i otaczającym światem. Wartości wyniesionych z domu rodzinnego nie gubimy – podkreślają.

WOŚP i morsowanie

Do akcji WOŚP włączyły się także Szymanowskie Morsy. Nie wystraszyły się zimnego wiatru ani lodowatej wody. Z uśmiechem na ustach, spokojnie pluskały się w wodach Pisi. Przy okazji morsy wystawiły WOŚP-owe puszki, by ci, którzy w czapkach i szalikach przyszli podziwiać śmiałków, mogli wesprzeć akcję.

Szkolne orkiestry

Jak co roku do wielkiego grania włączyły się również szkoły z terenu naszej gminy.

Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie

W piątek 27 stycznia uczniowie teresińskiej podstawówki zorganizowali zbiórkę szkolną. Pieniądze zbierane były do puszek podczas przerw. Niestraszne były im również warunki pogodowe w niedzielę, kiedy pod opieką opiekuna RSU kontynuowali akcję na terenie Teresina. Efekt niedzielnej kwesty przerósł najśmielsze oczekiwania. Mieszkańcy naszej gminy okazali się niezwykle hojni, czego dowodem były ciężkie od monet i banknotów puszki wolontariuszy. Po przeliczeniu znajdujących sie w nich pieniędzy okazało się, że w ciągu kilku godzin zebrano kwotę 2.890,01 zł!

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni

Tradycja grania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tej szkole sięga wielu lat wstecz. Uczniowie zbierali pieniądze dla Orkiestry niemalże od początku jej działania. Jednak najlepsze wyniki finansowe i dobrą zabawę osiągali przeważnie podczas szkolnych aukcji. Temu przedsięwzięciu zawsze towarzyszyło niemało wysiłku, ale i wiele zabawy. Nie inaczej było 31 stycznia 2023 roku, dwa dni po Wielkim, również trzydziestym pierwszym, Finale. Uczniowie, z samodzielnie przyniesionych przedmiotów i rękodzieła, orkiestrowych gadżetów od sochaczewskiego Sztabu WOŚP mieszczącego się w hufcu ZHP oraz tych przekazanych od sochaczewskiego radia, wylicytowali rekordową kwotę – 3.664,14 zł! Ponieważ w szkole uczy się 325 uczniów, łatwo obliczyć, że każdy z nich dał nieco ponad 11 złotych. W zbiórce swoich podopiecznych wspomagali nauczyciele i pracownicy szkoły. Szczególnie wzruszające było to, że dołączyli do nich liczni koledzy z Ukrainy.

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana zbiórka pieniędzy. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli wziąć udział zarówno w licytacji przedmiotów, jak i w loterii fantowej. Dzięki dużemu zaangażowaniu w akcję udało się zebrać 1.345,50 zł! Całą kwotę przekazano fundacji na walkę z sepsą.

Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie

Po raz kolejny Szkolne Koło Wolontariuszy wraz z Samorządem Uczniowskim zagrało dla WOŚP. Przez dwa kolejne dni (26 i 27 stycznia) w szkole sprzedawane były przepyszne, domowe ciacha przygotowane przez niemalże każdą klasę. Wiele emocji przysporzyła licytacja fantów. Uczniów tej szkoły mogliśmy spotkać też w niedzielę, kiedy kwestowali na ulicach Teresina. Dzięki tym wszystkim akcjom udało się zebrać rekordową kwotę 4.576,93 zł!

Policzyła się z cukrzycą!

Pani Olga Chełchowska – nauczycielka SP w Teresinie – pobiegła w warszawskim biegu „Policz się z cukrzycą”, który od 17 lat towarzyszy finałowym wydarzeniom. Akcja ta ma na celu promocję zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zwrócenie uwagi na problem cywilizacyjny, jakim jest cukrzyca. Bieg jest w pełni charytatywny, co znaczy, że za wszystkie zebrane środki z pakietów startowych kupione zostaną pompy insulinowe dla kobiet w ciąży.

Od 5 lat w tym samym miejscu

W tym roku to był już ich piąty raz. Pomysł, aby włączyć się aktywnie w zbieranie pieniędzy dla WOŚP, zrodził się 6 lat temu, kiedy to Hanna i Sławomir Głuchowscy wyszli wczesnym popołudniem i mimo poszukiwań, nikogo z puszką nie spotkali. Pan Sławek zgłosił się do Hufca w Sochaczewie i od tej pory jest wolontariuszem. Żona dzielnie dzielnie go wspiera. Miejscem ich zbiórek jest Skwer Niepodległości przed dworcem w Teresinie. Od 5 lat w tym miejscu pojawiają się często Ci sami mieszkańcy, specjalnie przyjezdżają lub przychodzą do nich. Jak pdkreślają, zawsze mogą liczyć na wójta Olechowskiego, który pojawia się jako jeden z pierwszych. Spotkania z ludźmi, uśmiechy, miłe słowa dostarczają im mnóstwa dobrej energii. W tym roku zebrali do puszki papierowej 3.583,27 zł, w e-skarbonce 1.130 zł, co daje razem 4.713,27 zł. To jak na razie ich rekord. Dotychczas, przez 5 lat zebrali łącznie nieco ponad 15.000 zł.

Wszystkim mieszkańcom naszej gminy, którzy zaangażowali się w udział, bądź wsparli finansowo WOŚP, składamy serdeczne podziękowania.

Redakcja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast