PREMIERA SPEKTAKLU „WARSZAWIACY I GÓRALE 2: REWIZYTA”

Prawie 4 lata minęły od teatralnego spotkania tradycyjnych górali z nowoczesnymi warszawiakami. Wtedy los połączył ich rodziny i zmusił do wspólnego spędzenia Świąt w domu Gazdów

Pomimo różnic i przeciwności okazało się, że górale polubili swoich gości z Warszawy, a warszawiacy pokochali tradycje świąteczne. Nadeszła pora na odwiedziny górali w stolicy…

– Pomysł na zrealizowanie spektaklu pojawił się już podczas realizacji pierwszej części w 2018 roku. Scenariusz zaczęłam pisać w czasie pandemii z nadzieją, że kiedyś uda się go jeszcze zrealizować. Nieco uaktualniony trafił w ręce seniorów i młodzieży na jesieni tego roku i od razu ruszyliśmy z próbami. Wyboru kolęd dokonała nasza nieoceniona akompaniatorka Joanna Cieśniewska. Tym razem postawiliśmy na piosenki bardziej nowoczesne i znane, choć nie zawsze oczywiste. Od listopada grupy pracowały już wspólnie, co nie było łatwe, bo w sumie na próbach było 23 aktorów – relacjonuje autorka scenariusza i reżyserka Kasia Rospędowska.

Powstał wspaniały i mądry spektakl z bardzo czytelnym przesłaniem – nieważne, gdzie spędzamy święta, ale z kim i w jakiej atmosferze. Przedstawienie skłania do refleksji nad siłą więzi międzyludzkich, naszymi małymi słabostkami, pośpiechem i zagubieniem w poszukiwaniu tego, co w życiu najważniejsze. – Zawsze przed premierą mojego autorskiego tekstu najbardziej mnie stresuje reakcja widowni – czy widzowie odczytają moje intencje, czy będą śmiać się z moich żartów. Kiedy tak się dzieje (a myślę, że właśnie tak się wydarzyło na pierwszym spektaklu), to czuję ogromną satysfakcję i radość, że mogliśmy dać ludziom nieco wzruszeń i radości. Bardzo się cieszę, że tegoroczne spektakle świąteczne połączyliśmy z wystawą Pracowni Plastycznej Beaty Sałacińskiej. Dzięki ich pracom to wydarzenie stało się pełniejsze i piękniejsze – ocenia pomysłodawczyni projektu Kasia Rospędowska.

W spektaklu wystąpił Seniorski Teatr „Od Czapy” i młodzieżowa Grupa teatralna „Ciszej Tam Za Kulisami”. Za stronę muzyczną przedstawienia odpowiedzialna była Jaoanna Cieśniewska, a nagrania dźwiękowe przygotował Jakub Kamiński z działającego przy TOK-u studia BoTOKs.

Redakcja, fot. Daniel Staniak

 

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast