PREMIERA KSIĄŻKI MICHAŁA ODOLCZYKA

21 października 2021 r. w teresińskim Dworcu TO.Kultura miała miejsce premiera drugiej książki Michała Odolczyka „Solanka”. Usłyszeliśmy wybrane fragmenty powieści w interpretacji Izabeli Goryniak, dziennikarki portalu e-Sochaczew a jednocześnie jej redaktorki. Twórca zdradził źródła inspiracji przy pisaniu swojego utworu. Była też możliwość nabycia książki i zdobycia autografu autora.

Kim jest sam autor? Michał Odolczyk to podróżnik, miłośnik kolei, aktywista i działacz społeczny. Studiował socjologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jako pisarz zadebiutował zbiorem reportaży „14:25 do Irkucka. Moja Syberia”, który został bardzo dobrze przyjęty przez czytelników. W swoich utworach analizuje różnice społeczne i szuka ludzkich historii podszytych ważnymi tematami współczesnego europejskiego świata.

Podczas blisko godzinnej rozmowy z pisarzem, prowadząca spotkanie – Izabela Goryniak – dopytywała o to, co wpłynęło na taką a nie inną kreację bohaterów i świata przedstawionego w powieści, skąd czerpał inspiracje, w jaki sposób zbierał materiał faktograficzny. I jak się okazało, było nią przede wszystkim zainteresowanie lokalną historią przefiltrowane przez bagaż własnych, życiowych doświadczeń, obserwacji, wiedzę i wrażliwość. Bardzo ważne są w „Solance” mocno wyeksponowane emocje, przede wszystkim zaś strach. Bo jak pisze jej redaktorka Izabela Goryniak, jest to powieść (…) gęsta od znaczeń, warstw i emocji, kłująca jak kolczasta roślina, niepozwalająca na obojętność. Osadzona w realiach Teresina i okolic z lat 60. XX wieku opowieść przenosi czytelnika do drobiazgowo odtworzonych wiejskich zagród, cukrowni w Guzowie, stacyjek i lasów i prowadzi przez cały wachlarz emocji – od wzruszeń pierwszej miłości, przez niepewność i obawę do obezwładniającego strachu, który eskaluje przemocą. Mazowiecka przyroda, zmierzch, świt i dym z komina wąskotorowego parowozu są równie ważnym bohaterami opowiadanej historii, jak ludzie i ich uczucia.

Spotkanie zgromadziło liczną publiczność, która po jego zakończeniu mogła zakupić powieść „Solanka” z autografem autora.  Warto nadmienić, że publikację wsparły Teresiński Ośrodek Kultury, Gmina Teresin, C.H. Robinson oraz e-Sochaczew.

Jeśli szukacie nietuzinkowych książek z lokalnym akcentem w tle, to powieść Michała Odolczyka na pewno spełni te oczekiwania. Zachęcamy zatem do lektury i zakupu. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z autorem pod nr tel. 507 079 397.

Redakcja

Wielkość czcionki
Kontrast