WÓJT GMINY TERESIN I SENIORZY Z KLUBU „RADOSNA JESIEŃ” UCZCILI 83. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

*Chwała bohaterom, wrześniowym żołnierzom,
Żadne nasze miary Ich męstwa nie zmierzą!
Dzięki Nim żyjemy i „orzeł” nad nami.
Jesteśmy jak Oni dalej Polakami!

Piotr Rutkowski

Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski oraz seniorzy z Klubu „Radosna Jesień” oddali hołd obrońcom Ojczyzny i pomordowanym w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej i złożyli wspólnie wiązankę pod Pomnikiem 20. Rozstrzelanych z Pawiaka.

1 września 1939 r. jest dla nas Polaków datą szczególną. To właśnie wtedy hitlerowskie Niemcy rozpętały najtragiczniejszą w dziejach ludzkości wojnę, która pochłonęła kilkadziesiąt milinów ludzkich istnień. Wrzesień ’39 to także symbol bezkompromisowej walki Polaków z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Naród polski zdobył się na największy w swych dziejach wysiłek, broniąc się przed eksterminacją i prowadząc walkę ofensywną. Przewaga militarna wojsk niemieckich oraz atak wojsk Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich 17 września 1939 roku, spowodowały upadek II Rzeczypospolitej i początek największej wojny w dziejach ludzkości.

II wojna światowa wycisnęła swoje piętno także na mieszkańcach Gminy Teresin. Pierwsze bomby spadły m.in. na klasztor Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. W listopadzie 1939 roku okupant niemiecki zniósł samorząd wiejski, pozostawiając wójta i sołtysów oraz urząd gminy z sekretarzem. Mimo bardzo surowych rygorów okupacyjnych, wielu wójtów i sołtysów współpracowało z podziemiem. Represje nie ominęły również duchownych. W 1941 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do Auschwitz założyciela i gwardiana Niepokalanowa, o. Kolbego. Sam Niepokalanów stał się miejscem schronienia dla polskiej ludności wysiedlanej z Poznańskiego oraz ukrywających się Żydów. Miejscowa ludność poddawana była okrutnemu aparatowi okupacyjnemu. W 1943 roku obok stacji PKP Niemcy rozstrzelali 20 więźniów z Pawiaka w odwecie za wysadzenie przez oddziały AK niemieckiego transportu kolejowego w pobliżu Teresina. I właśnie w tym miejscu 1 września 2022 r. odbyły się gminne uroczystości związane z tymi tragicznymi w dziejach naszej Ojczyzny wydarzeniami. Wójt Marek Olechowski oraz przedstawiciele Klubu Seniora „Radosna Jesień” oddali hołd obrońcom Ojczyzny i pomordowanym w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej i złożyli wspólnie wiązankę pod Pomnikiem 20. Rozstrzelanych z Pawiaka.

Redakcja, fot. Janusz Frychel, TOK

*Wiersz poświęcony nieznanym, rozstrzelanym żołnierzom z września 1939 r.

Wielkość czcionki
Kontrast