RANKING „WSPÓLNOTY”. GMINA TERESIN 19. NA MAZOWSZU

Strona tytułowa Raportu

Strona tytułowa Raportu

Dwutygodnik „Wspólnota” przedstawił najnowsze zestawienie „Najbogatsze samorządy w 2021 r. Ranking dochodów per capita”. W porównaniu do 2020 r. spadliśmy o jedno oczko, z 87. na 88. miejsce w Polsce. Na Mazowszu jesteśmy 19. najbogatszą gminą wiejską z zamożnością per capita (na osobę) 5173,45. Tu także odnotowaliśmy spadek, tym razem o dwie lokaty. Najlepszy wynik w tym zestawieniu Gmina Teresin zanotowała w roku 2015, kiedy to uplasowaliśmy się na 26. pozycji w kraju.

Rok 2021, podobnie jak poprzedni, był dla naszej gminy, jak i dla innych w Polsce, rokiem trudnym. – Pomimo reżimu sanitarnego i nałożonych obostrzeń pracowaliśmy, realizując przyjęte plany i strategie, dopasowując się jednocześnie do nowych wyzwań narzuconych nam w dobie pandemii. Kryzys związany z epidemią przede wszystkim pozbawił obywateli poczucia bezpieczeństwa. Mierzyliśmy się ze strachem i niepewnością o zdrowie nasze i naszych bliskich. Musieliśmy zmienić codzienne funkcjonowanie, przeorganizować pracę i naukę, opiekę nad dziećmi. Ubiegły rok uświadomił nam, że wiele spraw i ważnych spotkań służbowych można załatwić z domu, siedząc przed komputerem. Już w momencie projektowania budżetu na 2021 zmuszeni byliśmy do ostrożnego planowania wydatków. Wszyscy jesteśmy jednak dobrej myśli i śmiało wypatrujemy lepszych dni i powrotu do dobrze nam znanej rzeczywistości – informuje wójt Marek Olechowski w „Raporcie o stanie Gminy Teresin za rok 2021”.

Tym razem nasza gmina w zestawieniu dwutygodnika „Wspólnota” znalazła się na 88. miejscu wśród wszystkich gmin wiejskich (na 1523 gminy) z całej Polski – spadliśmy o jedno oczko w porównaniu do 2020 r. Jesteśmy na 19. miejscu – wśród tych z Mazowsza. – Mimo rządowej narracji o świetnych wynikach samorządowych budżetów przyszłość rysuje się mgliście. Weszły w życie kolejne negatywne dla finansów JST zmiany w systemie podatkowym, inflacja się rozpędza, rośnie niepewność absorbcji środków unijnych, niewykluczone jest pojawienie się kolejnych niekorzystnych dla gospodarki czynników zewnętrznych. Prezentujemy ranking zamożności samorządów 2019-2021 – wciąż jeszcze ze stabilnymi wynikami. Ale jak będzie za rok i w kolejnych latach? – zadają pytanie autorzy rankingu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska. Nie wykluczają, że ta stabilność z lat 2019-2021 w najbliższym czasie zostanie zachwiana. – Po pierwsze, w minionych latach wprowadzane były zmiany prawne (zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych), które miały niekorzystny wpływ na dochody samorządów. Po drugie, kolejne zmiany w podatkach wprowadzane są w roku bieżącym. Trudno precyzyjnie oszacować ich skutki dla poszczególnych samorządów, ale nie będą to zmiany obojętne dla kondycji lokalnych budżetów. Po trzecie, rozpędzająca się inflacja, z którą będziemy musieli żyć jeszcze długo, oznacza drastyczny wzrost kosztów ponoszonych przez samorządy. Po czwarte, zagrożeniem jest przeciągająca się niepewność dotycząca dostępu do funduszy unijnych. Do tego wszystkiego dochodzą napięcia finansowe związane z wojną na Ukrainie i kosztami ponoszonymi na pomoc dla uchodźców – czytamy w raporcie.

Dlaczego tak jest? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zapoznać się ze szczegółowymi wyjaśnieniami, które znajdują się w raporcie. Z całym zestawieniem i komentarzami autorów oraz samorządowców można się zapoznać na stronie: wspolnota.org.pl

źródło: wspolnota.org.pl

 

Wielkość czcionki
Kontrast