ROMANTYZM PO POLSKU

SPOTKANIE Z POLSKĄ POEZJĄ ROMANTYCZNĄ W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TERESINIE

Aktor Jerzy Zelnik wystąpił na kameralnej scenie Dworca TO.Kultura w Teresinie. Wydarzenie słowno-muzyczne pod hasłem „Romantyzm po polsku” odbyło się w czwartek 21 lipca, a jego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie we współpracy z Sołectwem Granice.

Romantyzm to jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski. Chociaż trwał zaledwie kilkadziesiąt lat, zdawać by się mogło, że swoim dorobkiem objął całe tysiąclecie. To czas wieszczów i najważniejszych polskich kompozytorów, czas porzucenia szkiełka i oka na rzecz intuicji, wyobraźni, snów i duchów. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z tym dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie Aleksandra Starus oraz sołtys Granic Anna Gogół zaproponowały mieszkańcom naszej gminy niezwykłą podróż po epoce, która uznawana jest za źródło polskiej tożsamości kulturowej. I nie zawiodły się, bowiem publiczność kameralną salę Dworca TO.Kultura wypełniła po brzegi.

Był to przepiękny i wzruszający koncert słowno-muzyczny, na który złożyły się największe dzieła Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego – arcydzieła polskiej literatury romantycznej. Nie miecz, nie tarcz bronią Języka, Lecz – arcydzieła! W słowach pochodzących z wiersza Cypriana Kamila Norwida „Język ojczysty” pobrzmiewa przekonanie, że języka i narodowej tożsamości bronią nie wielkie bitwy, ale osiągnięcia pisarzy i poetów. Literatura pozwala przechować najważniejsze wartości, kształtować świadomość narodu niezależnie od zewnętrznych okoliczności. I na tym właśnie aspekcie skupił się Jerzy Zelnik, interpretując wielkie dzieła polskich romantyków. Głos aktora wybrzmiał silnie, z właściwym przekazywanym treściom patosem. W jednym z wywiadów powiedział, że uznaje Norwida za swojego przewodnika duchowego. Przyjął od poety myślenie o prawdzie i pięknie – wartościach, które powinny wyznaczać rytm ludzkiego życia. I ta inspiracja właśnie silnie wybrzmiała w zacytowanym fragmencie „Promethidiona”: Piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało. Całości dopełniła ponadprzeciętna, ekspresyjna i dynamiczna muzyka Chopina w mistrzowskiej interpretacji Marii Skurjat-Silvy.

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny, a dofinansowane zostało z budżetu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Redakcja

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast