KOSZTOWNE KOSZENIE… KAMIENI!

W poprzednim numerze miesięcznika samorządowego „Prosto z Gminy” pisałem o negatywnych konsekwencjach zbyt częstego koszenia traw. Wśród skutków podkreślałem m.in. przesuszenie darni i wierzchniej warstwy gleby, a w konsekwencji utrudnienie przepuszczania wody przez ziemię, zagrożenie wielu gatunków roślin, zwierząt i owadów – przede wszystkim – bezcennych pszczół. Namawiałem też do utrzymywania traw na odpowiedniej wysokości, co daje ziemi skuteczną osłonę przed słońcem i zapewnia glebie odpowiednią wilgotność. Wydawało mi się, że w kontekście galopujących cen paliw i ogromnym wzroście kosztów koszenia decydujący tu będzie argument ekonomiczny.

W tym miejscu pragnę stanowczo podkreślić, iż nie negowałem i nie kwestionuję samej potrzeby przycinania traw; apelowałem wszak o racjonalną i przemyślaną politykę w tym zakresie. Założyłem sobie koszenie dwa, maksymalnie trzy razy w roku. Priorytetem miały tu być przydrożne rowy, skrzyżowania oraz tzw. zieleń rekreacyjna. Odciążenie połowy załogi z nieustannego koszenia miało przełożyć się na chociażby szybszą i sprawniejszą obsługę mieszkańców w zakresie przyłączy wodociągowo – kanalizacyjnych czy lepszą skuteczność Zakładu w utrzymaniu stanu lokalnych dróg.

Moja koncepcja nie spotkała się z akceptacją wielu mieszkańców przyzwyczajonych w poprzednich latach do wręcz ciągłego koszenia wszelkiej publicznej zieleni. Ponad miesiąc temu komunalna kosiarka rotacyjna wznowiła pracę na gminnych drogach, placach zabaw i boiskach. Smutny finał tej akcji miał miejsce 14 czerwca: w miejscowościach Ludwików i Seroki Parcela nasza kosiarka natknęła się na duże kamienie wyrzucone przez rolników ze swoich pól na pobocze! W starciu z nimi najtwardsze narzędzia tnące nie mają żadnych szans. W efekcie tego zdarzenia poważnie naruszony został wał kosiarki i zniszczony tzw. przeciwnóż. Ile teraz będzie kosztować remont? Kiedy kosiarka wyjedzie znów w teren?

Marek Jaworski
Dyrektor Zakładu Komunalnego

PS. W przyszłym tygodniu planowane jest w tej sprawie spotkanie z sołtysami naszej gminy.

 

Wielkość czcionki
Kontrast