KAMERALNE OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W GMINIE TERESIN

Logo Święta Konstytucji

Logo Święta Konstytucji

3 maja 2022 r. w Szymanowie odbyły się gminne uroczystości związane z 231. rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Urząd Gminy Teresin oraz parafię rzymskokatolicką p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie w skromniejszej formule, ale z tym samym co zwykle szacunkiem.

Obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja swoją obecnością uświetnili przedstawiciele samorządu gminnego, w tym Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, przewodniczący Rady Gminy Teresin Bogdan Linard, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych oraz lokalna społeczność.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. proboszcza Roberta Sierpniaka z udziałem pocztów sztandarowych OSP w Szymanowie i Skrzelewie oraz Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie. W wygłoszonej homilii kaznodzieja przypomniał, że Konstytucja 3 Maja zawierała szereg nowatorskich rozwiązań, których celem była głęboka reforma i wzmocnienie państwa polskiego. Podkreślił symboliczną więź kościoła oraz Matki Bożej z narodem polskim. Zaapelował do zebranych, aby modlili się do Matki Bożej, upraszając o dalsze wstawiennictwo i opiekę. Prosił również, aby wierni zachowywali w sercach żywą wiarę i nadzieję oraz świadectwo narodowej wspólnoty. Podczas uroczystości głos zabrał także Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, który w swoim przemówieniu zaakcentował znaczenie Konstytucji 3 Maja dla budowania suwerennej, silnej, bezpiecznej i niepodległej Polski. Odniósł się także do wojny za naszą wschodnią granicą i postawy Polaków wobec narodu ukraińskiego – Przy okazji tego święta należy wspomnieć, że zjednoczyliśmy się w pomocy dla naszych sąsiadów, którzy zostali napadnięci przez imperialistyczną Rosję. Z tego miejsca składam Państwu serdeczne podziękowania za to, że w tak trudnych czasach potrafimy pomagać Ukraińcom doświadczonym okrucieństwem wojny, potrafimy znaleźć dla nich bezpieczny kąt, dobre słowo, często pomoc materialną. Wszystko to jest bardzo ważne i wierzę, że pomoże im podtrzymać wiarę w odzyskanie niepodległości. Wojna, która toczy się na Ukrainie, jest ceną wyzwolenia ojczyzny. Życzę im wolności, którą my możemy się szczycić, a która tak mocno zakorzeniona jest w naszej tradycji.

Po eucharystii, obchody będące hołdem dla twórców oraz obrońców Konstytucji 3 Maja, zakończyło złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przypomnijmy, że Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 roku była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po Stanach Zjednoczonych – konstytucją. Uchwalona przez Sejm Czteroletni miała zapewnić Polsce niezależność oraz umożliwić rozwój polityczny, społeczny i gospodarczy. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była ogromnym osiągnięciem narodu polskiego. Konstytucja 3 Maja wprowadziła w Polsce trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Stanowieniem prawa miał zajmować się dwuizbowy Sejm. W trakcie rozbiorów obchodzenie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało zakazane przez zaborców. W II Rzeczpospolitej, w kwietniu 1919 r., rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uznano za święto narodowe odrodzonego państwa. Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy i sowieccy zabronili obchodzenia rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791. Pomimo tych trudności świętowano w warunkach konspiracji – często ryzykując własnym życiem. Po II wojnie światowej 3 Maja przestał być świętem narodowym, a wszelkie próby manifestacji patriotycznych w tym dniu były tłumione. W 1990 roku nowo wybrane Sejm i Senat proklamowały 3 Maja świętem państwowym.

Redakcja

 


 

 

Wielkość czcionki
Kontrast