XXVI ZEBRANIE DELEGATÓW GMIN KOLBIAŃSKICH

Tradycją stały się coroczne zebrania delegatów Związku Gmin Kolbiańskich w Niepokalanowie 17 lutego. W tym dniu w roku 1941 został aresztowany przez gestapo wraz z czterema współbraćmi o. Maksymilian Kolbe, Gwardian Niepokalanowa. Było to swoiste pożegnanie z ziemskim ,,Grodem Niepokalanej’’. O. Kolbe został przewieziony do więzienia na warszawski Pawiak, a stamtąd 28 maja tego roku trafił do obozu KL Auschwitz, gdzie 14 sierpnia oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

W części roboczej zebrania (w formule on-line) delegaci wysłuchali informacji przewodniczącego Marka Jaworskiego o działaniach Związku od ostatniego zebrania, które odbyło się 8 grudnia 2021 roku także on-line. Skarbnik Związku Agnieszka Rosa przedstawiła sytuację finansową. Delegaci dyskutowali również nad budową nowej strony internetowej w związku z zaatakowaniem przez hakerów dotychczasowej. Na wniosek Prezydenta Zduńskiej Woli Konrada Pokory delegaci podjęli uchwałę o zmianie reprezentanta tego miasta w związku. W miejsce Anny Paszkiewicz-Banaś powołano Izabelę Dobrowolską, która zastąpi poprzedniczkę również w składzie Komisji Rewizyjnej. Delegaci przyznali również „Nagrody Maksymilianowskie”. Pierwsza z nich trafiła do o. Piotra Szczepańskiego redaktora naczelnego „Rycerza Niepokalanej” z okazji jubileuszu 100- lecia tego miesięcznika.  Drugą uhonorowano Teatr SŁOWO ze Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Teresinie: pana Tomasza Daczkę, założyciela teatru oraz opiekunów panią Małgorzatę Staniaszek i pana Roberta Jędrzejewskiego, nauczycieli. W planach pracy Związku na bieżący rok delegaci powrócili do niezrealizowanego w ubiegłym roku pomysłu „Rajdu 80” na trasie Zduńska Wola – Pabianice – Teresin – Oświęcim, a także konkursu dla uczniów szkół w kolbiańskich gminach „Tylko miłość jest twórcza…”. Przewodniczący poinformował również o piśmie o. Grzegorza Klimczyka, dyrektora Radia Niepokalanów skierowanym do Związku, zachęcając zwłaszcza samorządy Zduńskiej Woli i Pabianic do współpracy z tą najstarszą rozgłośnią katolicką w Polsce, a drugą w świecie (po Radiu Watykańskim). Zaprosił również do internetowej łączności z uroczystościami w Bazylice – Mszy świętej sprawowanej o godzinie 11.

17 lutego, w 81. rocznicę aresztowania o. Maksymiliana Kolbego, uroczystej Mszy św. przewodniczył redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej” o. Piotr Szczepański, zaś okolicznościową homilię wygłosił o. prof. dr hab. Ignacy Kosmana.  

Po uroczystej Mszy św. gospodarze i goście Zjazdu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego złożyli kwiaty przy jego pomniku usytuowanym na placu przed niepokalanowską bazyliką oraz nawiedzili celę św. Maksymiliana, gdzie otrzymali błogosławieństwo relikwiami świętego.

Marek Jaworski, fot. br. Mieczysław Wojtak

 

Wielkość czcionki
Kontrast