NIE ZABRAKŁO MIŁOŚCI W ŚWIĄTECZNY CZAS

IX EDYCJA NIEBIESKIEJ GWIAZDKI ZA NAMI!

„Niebieska Gwiazdka” to niezwykła inicjatywa. Jej pomysłodawczynią jest wrażliwa na ludzkie nieszczęście dzielnicowa z Teresina – sierż. szt. Anna Opęchowska-Ciak, która pomaganie drugiemu człowiekowi ma zapisane w kodzie DNA. Według niej społeczna odpowiedzialność to coś więcej niż jednorazowe akcje charytatywne. Dlatego też od 9 lat wespół w zespół z Agnieszką Ptaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „IMPULS” oraz grupą niestrudzonych wolontariuszy, realizuje autorską inicjatywę, która ma charakter inwestycji społecznej i daje widoczne efekty. Jest dumna, że promowana przez nią akcja, wyzwoliła tak ważne we współczesnym świecie społeczne zaangażowanie.

Działo się, oj działo…

Do akcji zaproponowanej przez dzielnicową włączyli się jej przyjaciele, policjanci, sponsorzy i dobroczyńcy, a wśród nich także duże, lokalne firmy, mali i drobni przedsiębiorcy, uczniowie lokalnych szkół, strażacy, sołtysi i rady sołeckie oraz zwykli, anonimowi mieszkańcy, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. Zebrane dary w postaci żywności długoterminowej, żywności dla niemowląt i małych dzieci, a także specjalnego przeznaczenia medycznego dla osób chorych, artykuły chemiczne, zabawki, węgiel, a także sprzęt RTV i AGD przez kilka przedświątecznych dni były dostarczane przez policjantkę i wolontariuszy do wytypowanych rodzin, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej lub losowej. Do niektórych dzieci trafiły laptopy, by umożliwić im zdalne nauczanie. Jak zaznaczają wolontariusze, dzięki pomocy darczyńców, wiele z nich po raz pierwszy w życiu dostało prezenty.

Kocham ludzi i wierzę w nich

A wszystko to za sprawą talentu organizacyjnego Anny Opęchowskiej-Ciak, jej niespożytej energii, ale przede wszystkim umiejętności zjednywania sobie ludzi. – Jestem przekonana, że pomagając bezinteresownie, czynimy świat lepszym. Kocham ludzi i wierzę w nich. Dzięki takiemu wspólnotowemu działaniu, możemy sprawić, że świat, w którym żyjemy stanie się bardziej przyjazny. Nie będzie bezdusznym miejscem, którym rządzi pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat. To, co najcenniejsze, otrzymujemy od życia za darmo. Miłości, przyjaźni, rodziny, uśmiechu, wdzięczności, zrozumienia nie można kupić – podkreśla teresińska dzielnicowa.

„Niebieska Gwiazdka” to nie tylko pomoc materialna

– Z każdą paczką dajemy coś ważniejszego: troskę, zainteresowanie, nadzieję, akceptację czy poczucie przynależności. Bo często ważniejsze prezenty to te, których się nie rozpakowuje. Ludzie, zwłaszcza w okresie pandemii, łakną wszelkiego rodzaju kontaktu. Przykładem są seniorzy, którzy często są bardzo samotni. Te spotkania przebiegają w bardzo ciepłej atmosferze, są pełne wzruszeń – opowiada Anna Opęchowska-Ciak.

Pomoc i wsparcie to najlepsza forma bycia z człowiekiem w potrzebie

– Odwiedzamy ubogą seniorkę… Początkowo boi się otworzyć drzwi, ale ostatecznie poznaje mnie po głosie. Cieszy się na widok prezentów. Dziś mam emeryturę – mówi uśmiechnięta. Wchodzę do środka i czuję przeraźliwy chłód, w izbie jakoś ciemno, tylko telewizor rozświetla wnętrze. – Ja palę w kuchni tylko na noc, a w dzień to się ubiorę cieplej – tłumaczy się. Skromnie przegląda paczki… – Czy pani jadła śniadanie? Proszę zrobić sobie herbatę i coś zjeść, już prawie południe – mówię do kobiety. Okazuje się, że nie ma chleba i na ten chleb czeka, jak na zbawienie. – Ostatnie dni przed emeryturą to przymusowa głodówka – skarży się. Niewiele myśląc pobiegłam do auta i pojechałam do najbliższego sklepu, kupiłam świeży chleb, bułeczki i paszteciki. Zorientowałam się, że przyniosłam jej tyle rzeczy do chleba, ale bez chleba. Czy pomyśleliście kiedyś, że wśród nas żyją ludzie, którzy pragną chleba jak nic innego na świecie? (…) Z uzbieranych pieniędzy dokupimy węgla dla seniorki dodaje wzruszona organizatorka akcji.

Wdzięczność

Anna Opęchowska-Ciak zawsze i wszędzie podkreśla, że jest tylko wykonawcą tej akcji. Gdyby nie jej pomocnicy, a przede wszystkim Darczyńcy, sama wiele by nie zdziałała.

– IX. edycja Niebieskiej Gwiazdki przeszła już do historii. 36 obdarowanych w tym roku rodzin spędziło Wigilię Bożego Narodzenia ze świadomością, że są jeszcze dla kogoś ważni, że ktoś o nich pamięta. Cała niebieska ekipa dziękuje wszystkim Darczyńcom za bezinteresowną pomoc, życzliwość i dobre słowo. W tym trudnym dla nas czasie, realne spotkanie z drugim człowiekiem, jest często darem na wagę złota.  Wszystkim życzymy zdrowia i nadziei na lepsze jutro, wiary w drugiego człowieka i wszelkiego dobra, a z Nowym Rokiem nowych planów, pomysłów i spełniania marzeń. Bądźcie życzliwi dla siebie i innych, wspierajcie się choćby dobrym słowem, miejcie czas dla najbliższych, spędzajcie wspólnie czas. Pamiętajcie, że nie możemy pomóc wszystkim, ale każdy może pomóc komuś. Do zobaczenia na jubileuszowej 10. edycji! – podsumowuje.

Redakcja, fot. Niebieska Gwiazdka

 

Wielkość czcionki
Kontrast