OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. DRUGIE ŻYCIE FIATA 126p DYREKTORA STANISŁAWA WÓJCIKA

Chcąc zachować pamięć o legendarnym dyrektorze Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie śp. Stanisławie Wójciku, Rada Rodziców, obecny dyrektor szkoły, ale przede wszystkim uczniowie i ich przyjaciele, rozpoczęli realizację projektu „MALCZAN”, którego celem jest gruntowny remont „malucha” należącego niegdyś do założyciela teresińskiego Zespołu Szkół.

Pan Stanisław Wójcik (1942 – 2016) – twórca teresińskiej szkoły rolniczej i wieloletni dyrektor tej szkoły, był cenionym pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Znany był także ze swojej działalności społecznej oraz inicjowania ciekawych lokalnych projektów. Uhonorowano go wieloma odznaczeniami, w tym m.in. „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, odznaką „Opiekun miejsc Pamięci Narodowej” i odznaką „Za zasługi dla województwa skierniewickiego”. W 2002 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Teresin”.  Jego imię nosi stadion gminny w Teresinie. Pan Stanisław przez wiele lat, aż do śmierci, bardzo mocno angażował się w sprawy związane z edukacją i sportem.  Jako wielki sympatyk oraz kibic wspierał działaczy oraz zawodników miejscowego klubu sportowego. Można go było spotkać na stadionie podczas wielu rozgrywek czy to młodzieżowych, czy dorosłych. Zawsze znajdował czas na powiedzenie dobrego słowa, jak i konstruktywną krytykę.  Dostrzegał w sporcie prostą drogę do właściwego wychowania młodego pokolenia i przygotowania go do dorosłego życia.

Pamięć o nim, poprzez realizację niezwykłego projektu, chce podtrzymać społeczność Zespołu Szkół w Teresinie. Stąd zrodził się pomysł odrestaurowania „malucha”, którym dyrektor Wójcik jeździł do pracy i co ciekawe „patrolował” okolice szkoły i zawracał na zajęcia szkolne uczniów, gdy ci zbytnio się na nie spieszyli. Fiat 126p wiele lat przestał w garażu, a teraz odzyska drugie życie. Przejdzie gruntowny remont i odzyska swój dawny blask. Realizację projektu swoim patronatem objęły władze powiatu sochaczewskiego. – Projekt od razu wzbudził nasze zainteresowanie, postanowiliśmy sfinansować jego realizację. Zresztą z tego co wiem, społeczność gminy również gorąco przyklaskuje tej nadzwyczaj interesującej idei – informuje Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski.

W projekt zaangażowały się także Stowarzyszenie „Sochaczewskie Fiaty 126p” oraz firma AK GRAFIIX.  – Mamy nadzieję, że ten mały kawałek historii będzie dla wielu osób powrotem do przeszłości – mówią wychowankowie szkoły.

Swój udział w projekcie mają także dyrektor szkoły Krzysztof Paradowski, Kamila Szadkowska – przewodnicząca Rady Rodziców ZS w Teresinie, jej zastępczyni Angelika Karnowska, Radosław Szwarczewski – główny mechanik, Kacper Szadkowski odpowiedzialny za sprawy marketingowe oraz Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy Starostwa, wieloletni nauczyciel w ZS w Teresinie. Wszelkie informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.projektmalczan.pl . Pomysłodawcy projektu zachęcają do aktywnego włączenia się w realizację zadania. Postępy prac będą systematycznie prezentowane na faceobookowym profilu ZS w Teresinie. Akcję można wesprzeć, wpłacając środki na ten cel na konto należące do Rady Rodziców ZS w Teresinie. Jego numer to: 44 9284 0005 0013 0824 2000 0010. Wpłaty należy opatrzyć dopiskiem „Projekt Malczan”. Zachęcamy do wsparcia tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Redakcja, fot. ZS w Teresinie

Wielkość czcionki
Kontrast