PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE CENTRALNEGO PORTU KOMUNIKACYJNEGO

NIC O NAS BEZ NAS!

Protestujący mieszkańcy gmin Baranów, Teresin oraz Wiskitki swoją decyzję o proteście uzasadniają brakiem prowadzenia rzeczywistego dialogu społecznego przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny. Podkreślają, że już blisko cztery lata żyją w stanie niepewności i ciągłego stresu.

Przekręt tysiąclecia?

W 2017 r. ogłoszono, że w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów powstanie lotnisko CPK. W 2018r minister Wild pokazał mapę, na której widniał teren zarezerwowany pod CPK. Okazało się, że to nie tylko wieś Stanisławów, ale także 37 innych miejscowości, co stanowi ponad 7000 ha. Na powierzchnię samego lotniska potrzebne jest 3000 ha. Widać jasno, że powstała spółka, która będzie zarządzać lotniskiem, chce manipulować i zarobić na pozostałych gruntach. Co lepsze wywłaszczona ziemia nie będzie własnością skarbu państwa, tylko własnością spółki. Czy to aby nie przekręt tysiąclecia? W 2019 r. z terenów objętych planem CPK powołana została rada społeczna do konsultacji, o które tak zabiegała strona rządowa. Współpraca rady ze spółką przebiega bardzo źle. Do dziś nie udało się wypracować do końca choćby jednego zagadnienia. Wszystkie zgłoszone przez radę pomysły, rozwiązania, zmiany w prawie, poprawki do specustawy, trafiają do kosza. Do dziś nie ma podanej lokalizacji, a spółka wprowadza dobrowolne wykupy i chce wywłaszczyć 3500 ha, nie dając nic w zamian. Nic nie mówi się o nieruchomościach zamiennych czy lokalach zastępczych, dlatego że spółka CPK po prostu nic nie ma. Problem dotknie także tych, którzy będą mieszkali wokół lotniska. Będzie huk, hałas i zanieczyszczenie środowiska. Na początku pan Wild obiecał ludziom odszkodowania, wymianę okien, wyciszenia domów. Dziś o tym zapomniał, pozostawiając ludzi samym sobie. Ostatnio został powołany komitet protestacyjny, którego rolą jest uświadamianie mieszkańców i organizacja protestów przeciw CPK. Zachęcamy wszystkich, kto tylko może, żeby nie pozostawali obojętni i brali czynny udział w protestach.

Dlatego protestujemy

Stoimy przed groźbą wyrzucenia z tego terenu i zaczynaniem od początku, co ponownie będzie generowało duże koszty i będzie czasochłonne. Jako rolnicy i przedsiębiorcy – przed inwestycjami rozważamy wiele możliwości i analizujemy ich opłacalność, bo odpowiadamy własnym majątkiem. W przypadku polityków – to my obywatele płacimy za ich bezmyślne rozdawnictwo i pseudo inwestycje. Bezmyślne nie jest tu odpowiednim słowem.  Raczej przemyślane – bo dzięki takiemu projektowi można wyciągać bezkarnie pieniądze z budżetu Państwa. W 2019 roku na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w CPK wydano 12 mln złotych, w 2020 już 30 mln złotych, w 2021 roku kwota ta raczej nie będzie niższa – okazuje się, że do tej pory nic nie zrobiono, a rozdano już prawie 100 mln złotych! Ludzie kierujący projektem wysysają pieniądze podatników niczym pijawka. Władza wybrana dla obywateli, teraz nie licząc się z nimi, robi wszystko wg swojego scenariusza. Konstytucja w art. 21. chroni własność i prawo dziedziczenia. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Tymczasem Spółka chce nieuczciwie odebrać dorobek pokoleń oraz zabetonować najlepsze grunty na Mazowszu. To jest cel publiczny? 5zl za m2 ziemi to słuszne odszkodowanie? To jest demokracja? Nie – to ogólna tyrania i nieliczenie się z człowiekiem. Jak dotkliwe muszą być represje, żeby ludzie się obudzili i powiedzieli stanowcze NIE? Rządzący poszli o krok dalej – sprawdzają nas czy się na to zgodzimy, czy nie. Jeśli będzie zgoda i akceptacja – będą sięgać dalej i prędzej czy później dotkną też tych, którzy przyglądają się tej sprawie z dystansu. Dlatego proszę wszystkich, których sprawa bezpośrednio nie dotyczy, przyłączcie się do nas i nie pozwalajcie na ograniczanie naszych praw i naszej wolności, bo za jakiś czas mogą również przyjść do was, wywłaszczyć za bezcen i dać wam 120 dni na wyprowadzkę.

Mieszkańcu, Rolniku, Przedsiębiorco!

Dołącz do nas!

Nie daj się ograbić z dorobku Twojego i poprzednich pokoleń!

Koniec z manipulacjami Spółki i brakiem poszanowania naszej godności i naszego mienia!

  • To, co budowało wiele pokoleń – zostanie zabrane w oka mgnieniu i będziemy musieli zaczynać budować wszystko od początku.
  • To, na co ludzie pracowali w pocie czoła – zostanie zabrane z lekkością poprzez kilka podpisów i zmienione ustawy.
  • Budowaliśmy w przemyślany sposób, szanując każdą wydaną złotówkę – a rząd realizuje olbrzymi projekt, który roztrwoni z lekkością góry pieniędzy.
  • Pieniądze zarobione własnymi rękoma wydaje się w przemyślany sposób – pieniądze obywateli trwoni się z lekkością.
  • Zbudowałeś dom na kredyt – zostaniesz wywłaszczony i nie masz pewności czy wystarczy Ci na jego spłatę.
  • Urodziłeś się tu i znasz ludzi i okolicę – możesz zostać przeniesiony w nowe i obce miejsce w kraju.

Jeśli tak jak my, jesteś zaniepokojony zapowiedzianymi zmianami prawa w zakresie wywłaszczeń, które mogą doprowadzić do rażącego pogorszenia warunków życia mieszkańców, pozbawić rolników i małych przedsiębiorców pracy oraz zdewastować lokalne więzi społeczne, przyłącz się do nas i weź udział w planowanych protestach. Nie bądź obojętny! Akcję można śledzić na profilu grupy protestujących na Facebooku, wyszukując KOMITET PROTESTACYJNY.

Materiał przygotowany przez

KOMITET PROTESTACYJNY
PRZECIWKO BUDOWIE CPK

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast