MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW „MAKSYMILIANY 2021” ZAKOŃCZONY

Międzynarodowy Festiwal Filmów MAKSYMILIANY od 2016 roku odbywa się we Wrocławiu i stanowi kontynuację Festiwalu rozpoczętego trzydzieści sześć lat temu przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. Festiwal od samego początku jest zogniskowany na promocję wartości uniwersalnych. Jego główny cel to zadawać pytania o moralność i kondycję duchową człowieka. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był wymowny cytat z Pisma Świętego: Zło dobrem zwyciężaj! (Rz 12, 21).

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia oraz Klasztor oo. Franciszkanów z Niepokalanowa.

Prezentowane na festiwalu filmy nawiązywały do tegorocznego hasła – „Zło dobrem zwyciężaj” – ukazując różne wymiary takiego zwycięstwa, między innymi nad grozą wojny czy problemami rodzinnymi.

Nagrody wręczono 7 października podczas uroczystej gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Jury w składzie: Maciej Wójcik oraz Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie w konkursie na najlepszy film dokumentalny nagrodziło „Nie żyję dla wojny” (reż. Vladyslav Robskyi), a jury w składzie Dariusz Regucki, Małgorzata Buczkowska i Juliusz Woźny za najlepszy film fabularny uznało „Minari” (reż. Lee Isaac Chung). Nagrodę specjalną, przyznawaną przez Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego, wręczył jego przewodniczący Marek Jaworski Andrzejowi Święchowi – reżyserowi filmu „Homo peregrinus”, który przedstawia fenomen polskiego pielgrzymowania. W Konkursie Młodych nagrodzony został film „Cigarettes” Rocha Stolarczyka. Nagrodę publiczności w kategorii filmu dokumentalnego otrzymał „Homo peregrinus”, a w kategorii filmu fabularnego – „Mistrz”. Nagrodę przyznawaną przez KRRiT otrzymał film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego.

Nagrodę dla „Filmu, który zmienia życie”, której ambasadorem był prezydent RP Andrzej Duda, otrzymał film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego.

Redakcja




 

Wielkość czcionki
Kontrast