VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ŚRODOWISK KOLBIAŃSKICH

Logo Maksymilianalia 2021

Logo Maksymilianalia 2021

„MAKSYMILIANALIA” – NIEPOKALANÓW 2021

W 80-lecie męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, 100. rocznicę Powstań Śląskich oraz beatyfikacji s. Róży Marii Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia – 25 września 2021 r. w Niepokalanowie odbyła się kolejna, VI już edycja „MAKSYMILIANALIÓW”. Do Niepokalanowa zawitały delegacje honorowych dawców krwi, energetyków, elektryków i elektroników, rodzin, krótkofalowców, dziennikarzy, drukarzy, parafii i świątyń pw. Świętego, szkół i stowarzyszeń noszących jego imię i wszystkich, którym jest bliski św. Maksymilian Maria Kolbe.

Spotkanie rozpoczęto Różańcem o godzinie 800 w Kaplicy-Sanktuarium św. Maksymiliana. Od godziny 900 do 1400 każdy chętny mógł oddać swoją krew w ambulansie zaparkowanym przed bazyliką w Niepokalanowie, by pomóc pacjentom przebywającym w szpitalach w ich walce z chorobami. Podczas tegorocznych „Maksymilianaliów” była także możliwość zarejestrowania się do bazy DKMS, jako potencjalnego dawcy szpiku. Punktem centralnym uroczystości była Msza św., której przewodniczył o. Michał Chaciński OFMConv. O godzinie 1200 w sali św. Bonawentury odbyła się konferencja oraz Gala Wyróżnień, podczas której zaprezentowany został film „Rycerz niezłomny” zrealizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie, przybliżający ostatni etap życia Patrona placówki – jego męczeńską śmierć w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Marek Jaworski, zastępca wójta Gminy Teresin i jednocześnie przewodniczący Zarządu Związku Gmin Kolbiańskich oraz płk Henryk Zając – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego „Maksymilianaliów” w Niepokalanowie, podziękowali młodzieży i ich opiekunom za kultywowanie pamięci o św. Maksymilianie Kolbem i wdrażanie w codziennej pracy wartości, które były dla niego tak ważne: szacunku, tolerancji, uczciwości, pracowitości, ale przede wszystkim miłość do drugiego człowieka.

Społeczny Komitet Organizacyjny „Maksymilianaliów” Niepokalanów 2021 wręczył Medale Pamiątkowe XX Rocznicy Ustanowienia Św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce. Odznaczenie to otrzymują osoby, która są honorowymi dawcami krwi lub działają na rzecz honorowego krwiodawstwa. Uhonorowano także Medalami Pamięci Polskiego Czynu Zbrojnego – 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku – Cudu nad Wisłą. To odznaczenie z kolei nadawane jest za walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, za pełnienie nienagannej służby publicznej, cywilnej lub wojskowej, za działania na rzecz propagowania patriotyzmu oraz wszelkiej działalności służącej dobru i rozwojowi Rzeczypospolitej. Ponadto kapituła przyznała wyróżnienia Suwerennego Orderu św. Maksymiliana Marii Kolbego. Podczas Gali Wyróżnień odebrało je kolejnych dziewięć osób, które tym samym dołączyły do grona 75 osób w kraju, które w ten sposób odznaczono.

W trakcie spotkania można było odwiedzić Kaplicę Wieczystej Adoracji, zapisać się do Rycerstwa Niepokalanej (MI) w Ośrodku Narodowym MI, zwiedzić Muzeum św. Maksymiliana i OSP Niepokalanów oraz kolekcję samochodów JPII czy dokonać zakupów w przyklasztornej księgarni.

Przypomnijmy, iż coroczną organizację niepokalanowskich spotkań przyjął na siebie Społeczny Komitet Organizacyjny, który zajmuje się promowaniem wiedzy o życiu i działalności świętego Maksymiliana. Promuje również honorowe krwiodawstwo oraz wszelką działalność charytatywno-społeczną. Kontynuuje on idee i misję pierwszego komitetu organizacyjnego powstałego przed Maksymilianaliami w 2016 roku. Pierwsze Maksymilianalia odbyły się 8 października 2016 roku. 

Redakcja 

         

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast