ŚWIĘTO PLONÓW GMINY TERESIN 2021 SKROMNIEJSZE NIŻ ZWYKLE

Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań – Panu Bogu za plony, a rolnikom za trud pracy na roli. W tym roku było nieco skromniejsze niż zazwyczaj ze względu na panującą pandemię. Odwołany został korowód dożynkowy, nie było również festynu, który zwykle towarzyszył temu świętu. Można było za to wziąć udział w uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji wszystkich rolników i ich rodzin. Nie zabrakło tradycyjnego chleba oraz pięknych wieńców i koszy dożynkowych.

5 września dziękczynienie za plony rozpoczęło się mszą świętą w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył i homilię wygłosił o. proboszcz Mariusz Książek OFMConv. W nabożeństwie, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, uczestniczyli reprezentanci sołectw Gminy Teresin, władze samorządowe na czele z zastępcą wójta Markiem Jaworskim, a także radni i przedstawiciele gminnych instytucji. Nie zabrakło tradycyjnych dożynkowych wieńców i koszy. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Ewa i Damian Kacprzakowie z Pask Starych, którzy prowadzą 160 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie zbóż paszowych i rzepaku oraz produkcji trzody chlewnej. Państwo Kacprzakowie kontynuują piękną tradycję gospodarowania w rodzinnym gospodarstwie przejętym po rodzicach Państwu Barbarze i Ryszardzie. Warto dodać, że gospodarze byli wyróżnieni w 2008 roku jako finaliści, a w 2017 roku zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Rolnik-Farmer Roku” w kategorii „Rolnicy”. Zdobyli także tytuł Wicemistrza Województwa Mazowieckiego w konkursie „Agroliga 2008”, zaś w 2016 roku zostali Mistrzami Województwa Mazowieckiego w konkursie „Agroliga 2016” w kategorii „Rolnicy”. Największym sukcesem rodziny Kacprzaków było zdobycie tytułu Wicemistrza Krajowego „Agroligi 2016”. Za to osiągnięcie otrzymali w czerwcu 2017 roku puchar i list gratulacyjny z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas dożynkowej mszy świętej wierni wspólnie modlili się i dziękowali za zebrane plony z pól, ogrodów i sadów oraz prosili o błogosławieństwo. Na zakończenie uroczystości głos zabrał zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski. – Dziękuję czcigodnym ojcom za sprawowaną Eucharystię. Dziękuję za te dary i cuda, które mam przed sobą – tegoroczne plony. Dziękuję za to wszystko, czym Pan Bóg nas tak hojnie obdarzył. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dzisiejszego święta. (…) Bardzo cieszę się z obecności dzieci i młodzieży. Ma to swoją wymowę. Po pierwsze dlatego, że chcemy, aby młode pokolenie przejmowało tradycje od nas i kiedyś nas godnie w tym dziele zastąpiło, po drugie, by przekonało się, że chleb nie jest z marketu, a pochodzi z trudnej pracy rolników. Drodzy rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, bardzo Wam dziękuję za wielki trud i wyrzeczenia. Do podziękowań tych dołączają wójt Marek Olechowski oraz przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard. Życzę, by przyszły rok był równie obfity w takie dary, jakie dzisiaj przynieśliście do naszej świątyni.

Po zakończonym nabożeństwie każdy z uczestników uroczystości otrzymał drobny podarunek w postaci chleba wypieczonego z tegorocznej mąki. Dziękując za całoroczny trud i wysiłek, wyrażali oni także nadzieję, że w przyszłym roku dożynki odbędą się już w tradycyjnej formie.

Redakcja 

 

Wielkość czcionki
Kontrast