NARODOWE CZYTANIE 2021

 Kolejna, teresińska edycja ogólnopolskiej akcji popularyzującej największe dzieła literatury polskiej odbyła się 3 września 2021 r. w sali widowiskowej Dworca TO.KULTURA. Organizatorem przedsięwzięcia jak zwykle była Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie.

Jak napisał w liście do Biblioteki prezydent Andrzej Duda – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie również żywo włączyła się do akcji Narodowego Czytania i już po raz dziesiąty wspólnie z naszymi czytelnikami uczestniczyliśmy w akcji. Naszym gościem była Pani Joanna Imienowska, przesympatyczna znawczyni filozofii, która zabrała nas w podróż inspirowaną myślą Gabrieli Zapolskiej z „Rajskiego ptaka” – Dobroć to jedyny możliwy motor życia.

Jak pisze Pani Joanna „Zastanawiałyśmy się wspólnie, co czyni dobro dobrem
a zło złem. Jakie cechy posiada dobro? Czy prawdą jest, jak twierdził Sokrates, że jeśli człowiek pozna dobro, nigdy nie wybierze zła? Uznałyśmy, że każdy chce swego dobra, nie zawsze zważając na to jak jego wybór, decyzja, obrany cel, wpływa na innych. Czy ich krzywdzi? Czy jest neutralny? A może też sprzyja drugim? Czy mamy obowiązek moralny podejmować tylko takie wybory, które sprzyjają innym? Dobroć wynika z dobra. Dobry człowiek to ten, który jest dobry dla siebie i innych jednocześnie. Dobry człowiek dla siebie i innych, kieruje się dobrocią w życiu. To czego chcemy, nazywany dobrem. Chcę upiec smaczne ciasto, chcę przeczytać książkę, chcę wychować wspaniałe dzieci, spotkać się z przyjaciółką, pojechać na urlop, chcę mieć dużo pieniędzy, chcę odpocząć. Dobro przyciąga nas jak siła, lecz nie zawsze potrafimy ocenić właściwie skutki naszego „chcenia” dla innych lub dobrać właściwe środki w celu ich osiągnięcia. Do podjęcia właściwej decyzji niezbędna jest roztropność – najważniejsza z cnót Platona, to ona włada umiarkowaniem, męstwem, sprawiedliwością.”

Osobiście uważam spotkanie za bardzo inspirujące, skłaniające do refleksji nad tym, co dla nas jest ważne w życiu. Przy smacznym ciasteczku i gorącej kawie dyskutowaliśmy o tym, czym różni się dobro od dobroci. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy egzemplarz „Moralności Pani Dulskiej”. Dziękuję wszystkim paniom, że w to piątkowe popołudnie znalazły czas dla Biblioteki.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Aleksandra Starus

fot. twitter.com/pracowniafiloz

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast