GMINA TERESIN W ŻYRARDOWSKIM OBSZARZE FUNKCJONALNYM

ŻYRARDOWSKI OBSZAR FUNKCJONALNY mapa

ŻYRARDOWSKI OBSZAR FUNKCJONALNY mapa

Podczas XLII sesji Rady Gminy, która odbyła się 23 września, teresińscy radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia w sprawie zasad współpracy stron w zakresie opracowania dokumentu programowego jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Innego Instrumentu Terytorialnego „Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego” w perspektywie lat 2021-2027.

W ramach Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego współpracują ze sobą 23 jednostki samorządu terytorialnego – wszystkie gminy z powiatów grójeckiego, sochaczewskiego oraz żyrardowskiego, w tym w szczególności: 5 gmin powiatu żyrardowskiego (Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i Żyrardów), 10 gmin powiatu grójeckiego (Chynów, Grójec, Pniewy, Warka, Jasieniec, Goszczyn, Belsk Duży, Błędów, Mogielnica i Nowe Miasto nad Pilicą) i 8 gmin powiatu sochaczewskiego (Nowa Sucha, Sochaczew, Sochaczew (gmina), Teresin, Rybno, Iłów, Młodzieszyn i Brochów).

Zawarcie porozumienia jest kolejnym, ważnym krokiem w ramach współpracy samorządów, co może ułatwić pozyskiwanie środków rządowych i unijnych, które pozwolą na nowe inwestycje w regionie.

– Nam, jako Mazowszu, najbardziej zależało na tym, żeby dostać jak największe pieniądze na nasz rozwój, rozwój naszej przyszłości. Orędownikiem tego przyszłego dobra dla tej części Polski był i jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który jak lew walczył o to, aby Mazowsze nie było traktowane jak Warszawa, czyli jako metropolia dająca bardzo duże dochody także do kasy państwowej, ale także o to, żeby pokazać unijnym urzędnikom, że Mazowsze wygląda nieco inaczej, że jest podzielone, że są obszary bardzo biedne, tak jak północno-wschodnia Polska, i są też te bogate. Dlatego trzeba zrobić coś, co proponował w wydzieleniu osobnych stref Mazowsza, tzw. nutsów (podregiony grupujące powiaty) w podziale statystycznym. I to się udało zrobić po latach walki pana marszałka Struzika. (…) Dlatego też podpowiedzią Urzędu Marszałkowskiego i samego pana marszałka było to, aby tworzyć właśnie takie obszary funkcjonalne, które będą się składały z kilku, a nawet kilkunastu powiatów. Dokument, z którym się zapoznaliście, stanowi podstawę do tego, by wspólnie występować o środki i aplikować o te, które będą możliwe i zostaną wyodrębnione dla poszczególnych grup samorządowych wchodzących w skład tego obszaru. Już opracowywana jest strategia naszego subregionu, w której wyodrębnimy takie elementy, które nas łączą. Mam nadzieję, że to, co do tej pory się zadziało, pomoże nam pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych, abyśmy mogli, zgodnie z życzeniem mieszkańców, rozwijać nasze gminy – mówił podczas sesji Marek Olechowski, wójt Gminy Teresin.

Podstawą do współpracy w ramach Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz dokumentem, który wyznaczać będzie wspólne kierunki rozwoju jest Plan Działań, nad którym gminy rozpoczęły pracę. Dokument ten pełnić ma funkcję strategii rozwoju ponadlokalnego. Będzie podstawą do ubiegania się o środki unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, zwiększając szansę na ich pozyskanie i realizację wspólnych inwestycji. Opracowującym go samorządom zależy na tym, aby powstał przy aktywnym udziale mieszkańców i odpowiadał na najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi nasz region w najbliższych latach, stąd mieszkańcy byli poproszeni o wypełnienie stosownej ankiety.

Jak poinformował marszałek Adam Struzik, w ciągu najbliższych sześciu lat beneficjenci z Mazowsza regionalnego będą mieli do wykorzystania aż 1,55 mld euro z UE w ramach programu regionalnego.

– Beneficjenci z regionu żyrardowskiego mogą mieć powody do zadowolenia. Procentuje wywalczony przez nas trzy lata temu podział statystyczny województwa, który daje szansę Mazowszu regionalnemu na naprawdę duże środki z UE. A druga dobra wiadomość jest taka, że po latach naszych starań, samorządy z Mazowsza regionalnego mogą liczyć na środki z programu Polska Wschodnia+. To może oznaczać kolejnych nawet 400 mln euro z budżetu UE – informuje marszałek Adam Struzik.

Alokacja Polski Wschodnia+ to aż 2,5 mld euro, co – przy równym podziale na sześć regionów – daje 418 mln euro na region. Na właśnie takie pieniądze dla województwa liczą władze regionu. Polska Wschodnia+ koncentruje się na rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości oraz istotnych, z punktu widzenia dostępności terytorialnej, inwestycjach w drogi, komunikację miejską i kolej. Jak we wszystkich obecnie unijnych programach priorytetami są energia i klimat oraz kapitał ludzki. Wśród głównych grup beneficjentów Polski Wschodniej+ znajdą się samorządy, przedsiębiorcy, operatorzy sieci energetycznych, organizacje pozarządowe oraz partnerzy społeczni i gospodarczy.

Redakcja

Wielkość czcionki
Kontrast