BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Zgodnie z zapowiedziami, na trzech skrzyżowaniach dróg z Traktem św. Jana Pawła II zainstalowane zostały aktywne znaki STOP, które mają znacznie poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Gmina Teresin, po tragicznym wypadku w Elżbietowie, w którym zginęło pięć osób, w tym troje dzieci, w trosce o bezpieczeństwo podjęła decyzję o nowym oznakowaniu niebezpiecznych skrzyżowań.

Montaż aktywnych znaków STOP przy trzech skrzyżowaniach z Traktem św. Jana Pawła II to   efekt troski radnych i urzędników gminnych o bezpieczeństwo ruchu drogowego w ich obrębie. Przyjęte rozwiązania mają zwiększyć i poprawić bezpieczeństwo poruszających się po tej drodze kierowców.

Mimo, że skrzyżowanie w Elżbietowie było dobrze oznakowane, a widoczność na nim bez zarzutu, co stwierdziła po wypadku policja i służby komunikacyjne, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie, które, mam nadzieję, pozwoli ustrzec kolejnych kierowców przed wypadkami w tym miejscu i dwóch innych. Po rozmowie z radnymi, w tym z panem Ryszardem Śliwińskim, który wnioskował o nowe znaki w tym miejscu oraz z działem inwestycji, zdecydowaliśmy, że na skrzyżowaniu, na którym doszło do tragedii, staną niższe, ale bardzo dobrze widoczne, świecące znaki stopu, które będą działać przez całą dobę – poinformował 23 września podczas XLII sesji Rady Gminy Teresin wójt Marek Olechowski.

Zostały one zamontowane na feralnym skrzyżowaniu, a także w dwóch innych lokalizacjach. Aktywny znak STOP – jeśli umieszczony przy nim radar wykryje, że do skrzyżowania z nadmierną prędkością zbliża się samochód, „zapali się” w takim momencie, by kierowca zdążył zahamować. W tym przypadku korzyść jest podwójna, bo dzięki temu, że znak aktywuje się tylko w określonym momencie, zarządca drogi oszczędza energię, a szanse przykucia uwagi kierowcy są jeszcze większe. Dodatkowo znak podświetlany jest od środka w okresie nocnym.

Znaki te znalazły się na skrzyżowaniu Traktu Jana Pawła II z drogą prowadzącą przez Elżbietów (w kierunku Bakomy), na skrzyżowaniu Traktu Jana Pawła II z drogą w kierunku Kawęczyna i Hermanowa oraz na skrzyżowaniu ul. Szymanowskiej z ulicą Królewską (droga w kierunku Kask) – informuje wójt Olechowski.

Wójt Olechowski rozpatruje jeszcze jedną opcję poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu. Najpewniej będzie to wymagało wykupu gruntów, bo rozważana jest budowa po obu jego stronach wysepek wymuszających na kierowcach nieznaczną zmianę kierunku jazdy i większą koncentrację uwagi. Wójt Gminy Teresin wyraża jednocześnie nadzieję, że wszystkie te działania znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa kierowców w tym miejscu.

Redakcja

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast