ROWEREM PO ZDROWIE

 ŚLADAMI PAŁACÓW W GMINIE TERESIN

Sołectwo Granice, sekcja kolarska LKS Mazowsze Teresin oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Teresinie zaprosili wszystkich chętnych do udziału w Wielopokoleniowym Rajdzie Rowerowym Śladami Pałaców w Gminie Teresin realizowanym w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz osób starszych AKTYWNI+ na lata 2021-2025. Patronat honorowy nad rajdem objął wójt Gminy Teresin Marek Olechowski.

Akcja Rowerem po Zdrowie to jednodniowa wycieczka po Gminie Teresin promująca jazdę na rowerze jako aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy 29 sierpnia stawili się na stadionie gminnym, by wspólnie wyruszyć na przejażdżkę rowerową „Śladami pałaców w Gminie Teresin”. To nie pierwszy tego typu rajd, który odbył się na naszym terenie i cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim blisko 120 osób. Prowadził przez malowniczo położone zakątki Gminy Teresin, dzięki czemu jego uczestnicy mogli zapoznać się z lokalnymi dziejami oraz podziwiać cenne historycznie i przyrodniczo miejsca. Głównym celem akcji było promowanie zdrowego trybu życia oraz miejsc przyjaznych rowerzystom. Organizatorzy w ten właśnie sposób chcieli zachęcić mieszkańców, którzy przez ponad rok funkcjonowali w izolacji społecznej, do wyjścia z domu i poruszania się dla własnego zdrowia.

Pogoda i humor dopisały, więc pełni zapału uczestnicy rajdu wyruszyli w stronę Niepokalanowa, by tam odwiedzić Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci franciszkanów. Jest to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód Minerva z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w.

Kolejnym punktem postojowym była ulica Rubinowa w Granicach, gdzie przed domem pani sołtys Anny Gogół odbył się poczęstunek przepysznymi jabłkami z tegorocznych zbiorów.

Następnym miejscem zaznaczonym na mapie szlaku był dwór w Serokach Parceli. Od początku lat 90-tych XX wieku wraz z parkiem jest własnością prywatną i jak wynika z relacji właścicielki jest obecnie na etapie zaawansowanych prac remontowych. Warto dodać, że dwór w Serokach nawiązuje do stylu Wazów, prezentowanego przez warszawskie budowle reprezentacyjne z pierwszej połowy XVII wieku (m.in. pałace Królewski, Kazimierzowski, Ujazdowski). Szkoda, że tak rzadko dostrzegamy piękno dawnych budowli. Takie obiekty warto chronić, cenić i dbać o nie, są bowiem częścią spuścizny pozostałej po naszych przodkach.

W dalszej kolejności, podziwiając malowniczą panoramę mazowieckich pól, uczestnicy rajdu przenieśli się do Ludwikowa, gdzie niezwykle serdecznie powitał ich sołtys Mirosław Matyska z małżonką, wręczając staropolskie kołacze.

Po złapaniu oddechu rowerzyści udali się w kierunku Teresina, gdzie najpierw zatrzymali się w lesie przed drewnianym krzyżem. W tym miejscu 21.04.1913 roku zamordowano księcia Władysława Druckiego – Lubeckiego, właściciela dóbr teresińskich. Stąd leśnym traktem przejechali pod pałac w Teresinie. Obecna budowla jest już drugą posadowioną na tych samych fundamentach. Pierwszy pałac wzniósł w tym miejscu ojciec przyszłego fundatora Herman Epstein, bankier i przemysłowiec. W 1909 roku pałac przeszedł w posiadanie rodziny Druckich – Lubeckich. W 1927 roku majątek uległ parcelacji, a część ziem przeszła dla zakonu franciszkanów z pobliskiego Niepokalanowa. II wojna światowa szczęśliwie nie spowodowała większych zniszczeń w budynku, dzięki temu, iż służył niemieckim oficerom Luftwaffe za miejsce wypoczynku, polowań i nieformalnych spotkań. Wokół pałacu i oficyny rozciąga się rozległy park krajobrazowy z licznymi okazami starodrzewu. Występuje tu wiele gatunków drzew iglastych i liściastych. Do najstarszych okazów drzewostanu należą: sosna zwyczajna (120-180 l.), tulipanowiec amerykański (80 l.), sosna wejmutka (120 l.) oraz wyjątkowe okazy dębu szypułkowego liczące po około 300-350 lat.

W czasie trwania rajdu Bogusław Kwiatkowski, znany sochaczewski historyk i pasjonat lokalnych dziejów, snuł niezwykle interesujące opowieści o mijanych obiektach.

Na zakończenie, nieco już zmęczeni uczestnicy wyprawy rowerowej, mogli odpocząć i posilić się podczas wspólnego grillowania przy Ośrodku Szkoleniowo-Hotelowym „Leśne Zacisze”.

Pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia Anna Gogół kieruje serdeczne podziękowania do partnerów i sympatyków tego ciekawego wydarzenia. Dziękuje:

  • panu Dyrektorowi Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariuszowi Cieśniewskiemu za przygotowanie nagłośnienia, błyskawiczne przygotowanie plakatów i gotowość służenia w każdej sytuacji,
  • panu Adamowi Orlińskiemu za przygotowanie i obdarowanie rowerzystów kamizelkami odblaskowymi,
  • panu Bogusławowi Kwiatkowskiemu za niezwykle pasjonujące opowieści historyczne,
  • panom Markowi Jaworskiemu i Tomaszowi Daczce za pomoc w promowaniu wydarzenia,
  • panu Grzegorzowi Szkopowi za przybliżenie okoliczności powstania niektórych przydrożnych kapliczek,
  • bratu Januszowi Kulakowi za przybliżenie historii Niepokalanowa,
  • pani Natalii Pietrzak za pełną emocji fotorelację,
  • pani Renacie Kubik za nieocenioną pomoc merytoryczną,
  • panu Piotrowi Stychlerzowi za bardzo istotną pomoc,
  • panu Arturowi Grądkowi za obsługę nagłośnienia na trasie rajdu,
  • paniom Dorocie i Karolinie Kowalczuk za chęć pomocy zawsze,
  • mieszkańcom Sołectwa Granice Romanowi i Antoninie za nieocenioną pomoc, tak w przygotowaniach, jak również podczas rajdu,
  • panom Policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie oraz Posterunku Policji w Teresinie za profesjonalne przygotowanie i zapewnienie uczestnikom rajdu bezpiecznego przejazdu,
  • druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni Mariuszowi Lewandowskiemu i Pawłowi Raczkowskiemu za czuwanie nad bezpieczeństwem i gotowość udzielenia profesjonalnej pomocy przedmedycznej w razie potrzeby,
  • przyjaciołom Sołectwa Granice za dostarczenie świeżych jabłek,
  • pani Dorocie Mroczek za niezwykle miłe spotkanie w jej przypałacowym ogrodzie,
  • sołtysowi Mirosławowi Matysce i mieszkańcom Sołectwa Ludwików za serdeczne powitanie i słodką niespodziankę,
  • firmie Mars Polska za zdrowe przekąski,
  • firmie Leśne Zacisze Damian Tymorek za przygotowanie smacznego poczęstunku na zakończenie rajdu,
  • dyrektorowi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztofowi Walencikowi za finansowy wkład w to sportowe wydarzenie,
  • panu Wójtowi Markowi Olechowskiemu za honorowy patronat nad rajdem oraz ufundowanie nagród dla dzieci,
  • wszystkim, którzy wspierali nasze przygotowania dobrą myślą i słowem oraz tym wszystkim, którzy dbali podczas rajdu choćby o drobiazgi.

Najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich uczestników za wspólny czas i niezwykle miłą atmosferę. Do zobaczenia na kolejnych rajdach po naszej małej ojczyźnie.     

Redakcja, fot. Natalia Pietrzak, Arlena Mańkowska

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast