RADOSNE, SIERPNIOWE ŚWIĘTOWANIE W NIEPOKALANOWIE.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE ORAZ PIKNIK WOJSKOWY

14 i 15 sierpnia niepokalanowska wspólnota parafialna i klasztorna przeżywały uroczystości odpustowe. W tych dniach do Niepokalanowa licznie przybyli nie tylko parafianie, ale i pielgrzymi z całej Polski.

80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego

14 sierpnia upłynęło 80 lat od śmierci św. Maksymiliana Kolbego w bunkrze głodowym w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau. Zakonnik ofiarował swoje życie za życie współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Mszy św. na ołtarzu polowym o godz. 11.00 przewodniczył kard. Robert Sarah. – Święty Maksymilian miał odwagę żyć Ewangelią na sposób całkowity i radykalny oraz ze świadomością, że Pan go kocha. Jak Jezus oddał życie za braci, a w sposób szczególny za tego ojca Rodziny, który został skazany na śmierć z głodu i pragnienia. Poruszony głębią chrześcijańskiej miłości wystąpił z szeregu, by pójść na śmierć w zamian za tego człowieka. To wydarzenie mówi nam, że nie odrzucił krzyża, lecz szedł za nim jako po drodze zbawienia. (…) Kto czule kocha Maryję jest w stanie zawsze utrzymać własny wzrok na Jej Synu Jezusie Chrystusie i w ten sposób pozostać Jego przyjacielem. Miłość do Maryi Dziewicy pozwoliła Świętemu Maksymilianowi Kolbe wiernie i z oddaniem przeżywać przesłanie Ewangelii, aż do przelania krwi w męczeństwie – usłyszeliśmy w homilii kard. Saraha na upamiętnienie obchodów osiemdziesiątej rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego oraz pięćdziesięciolecia jego beatyfikacji. Uroczystość uświetniły Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz koncert pieśni sakralnych w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego.

O godzinie 17.00 wierni celebrowali „Transitus” – nabożeństwo przejścia o. Kolbego z tego świata do nieba.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

15 sierpnia, parafia w Niepokalanowie przeżywała uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej), odpust oraz 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej – Święto Wojska Polskiego. Na każdej z odprawionych w tym dniu Mszy św. odbywało się zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, a bezpośrednio po nich święcenie kwiatów, owoców i ziół. Centralnej Mszy św. o godzinie 13.00 przy ołtarzu polowym przewodniczył ks. bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski. W niedzielnej liturgii wziął udział gen. bryg. Kazimierz Dyński – dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Gminę Teresin reprezentował zastępca wójta Marek Jaworski.

W swoim kazaniu bp. Markowski przypomniał postać założyciela Niepokalanowa, o. Maksymiliana Kolbe. – Maksymilian wszystko opierał na Bogu. Człowiek, który w zasadzie nic nie miał, dokonał rzeczy, które po dziś cały świat podziwia. I ostatecznie doszedł do tego najważniejszego momentu, dojrzał dzięki wierze do tej chwili, by oddać życie za współwięźnia (…). Wiara rodzi świętość i dokonuje cudów – zaznaczył kaznodzieja.

Na stoiskach naprzeciw wejścia do Kaplicy Adoracji na dzieci i rodziców czekały przygotowane przez Rycerzy Niepokalanej aktywności: łowienie rybek z dobrymi uczynkami, malowanie aniołków, przebijanie balonów, rozwiązywanie łamigłówek, rysowanie oraz namiot Rycerstwa Niepokalanej, dzięki którym poprzez zabawę została przybliżona dzieciom postać św. Maksymiliana i jego oddania Matce Bożej. O 15.00 odprawione zostało nabożeństwo wokół bazyliki zwane Dróżkami z rozważaniami radości Matki Bożej.

Tradycyjnie odpust w Niepokalanowie to także cieszące się dużą popularnością dobrze znane nam z dzieciństwa klimaty, czyli stragany i kramiki z balonami, obwarzankami, zabawkami i wszelkimi drobiazgami oraz wesołe miasteczko. To wszystko czekało w dniu parafialnego odpustu na licznie przybyłych parafian i pielgrzymów z całej Polski.

Piknik wojskowy „Zostań żołnierzem RP” w ramach Święta Wojska Polskiego

Tego samego dnia od godz. 11.00 na przyklasztornym parkingu odbywał się piknik wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Na wszystkich, którzy tego dnia odwiedzili Niepokalanów, czekało wiele atrakcji. Na pikniku został zaprezentowany wojskowy sprzęt i uzbrojenie jednostek Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej. Najmłodsi mogli przyjrzeć się pokazom wyszkolenia i usiąść za kierownicą wojskowych pojazdów. Żołnierze opowiadali m.in. o swojej służbie w różnych rodzajach wojsk. Można było dowiedzieć się także, jakie kroki należy podjąć, żeby wstąpić w szeregi WP. Wzrok zwiedzających przyciągały liczne stoiska promocyjne jednostek i instytucji Wojska Polskiego. Dorośli uczestnicy pikniku mieli okazję skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki, dzieci natomiast poszaleć w strefie zabaw. Wszyscy chętni, którzy do tej pory się nie zaszczepili przeciwko Covid-19, mogli to uczynić w mobilnym punkcie szczepień. W różnorodnym programie znalazły się również występy muzyczne. W godzinach popołudniowych niepokalanowski piknik wojskowy odwiedzili Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który zachęcał, by związać przyszłość z Wojskiem Polskim. Korzystając z okazji, podziękował żołnierzom za ich służbę, szczególnie w czasie pandemii. – Ta służba była niezwykle ciężka, wymagająca, ale żołnierze zdali egzamin wzorowo. Byli zawsze tam, gdzie była potrzeba niesienia pomocy i to zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i Wojsk Ochrony Terytorialnej – zaznaczył. Podkreślił jednocześnie, że rozwój wojska jest podstawowym elementem służącym zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce.

Plan modernizacji polskich Sił Zbrojnych zaplanowany jest na długie lata – do 2036 roku. Ta modernizacja będzie trwała i wierzę, że dzięki temu całe Wojsko Polskie zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas pikniku wojskowego w Teresinie.

Niepokalanowski piknik „Zostań żołnierzem RP”, według szacunków organizatorów, odwiedziło ponad 4 tys. zwiedzających.

Redakcja

Wielkość czcionki
Kontrast