PAMIĘĆ O NICH TRWA.

Uczniowie SP w Teresinie aktywnie właczyli się do akcji BohaterON w Twojej Szkole

Uczniowie SP w Teresinie aktywnie włączyli się do akcji BohaterON w Twojej Szkole

77. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest obchodzony corocznie 1 sierpnia od 2010 roku. Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowano inicjatywę „Korzenie pamięci” – rozmowy z potomkami Powstańców Warszawskich. Jej celem jest poznanie Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków oraz krewnych. 

Musimy zmierzyć się z tym, co nieuchronne. Powstańcy gasną na naszych oczach, a misją całego zespołu Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie dopuścić, by zgasła również pamięć o ich życiu, dokonaniach, marzeniach. Pamiętaj: to od nas zależy, czy było warto! – czytamy na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego, organizatora inicjatywy.

1 sierpnia 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii naszej stolicy. Blisko 85% Warszawy uległo zniszczeniu, a jej mieszkańcy zostali wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich. Święto ustanowiono w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków – głosi preambuła ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.

„Korzenie pamięci” to inicjatywa, której celem jest podtrzymywanie pamięci o Powstańcach Warszawskich. Jest okazją do tego, aby usłyszeć historie, opowieści o tym, jak rodziny powstańców wspominają marzenia Powstańców o życiu w wolnym kraju.

To Państwo — ich Potomkowie jesteście prawdziwym skarbem pamięci. Pamiętacie swoje Babcie, swoich Dziadków, z ich zwyczajami, rytuałami, zasadami, mądrością i prawdą, którą w sobie nosili. To Wy wiecie najlepiej, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli, dlaczego walczyli – czytamy na stronie akcji.

Zebrane wywiady są dostępne na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego w serwisie YouTube: www.youtube.com/1944pl

Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2020/2021 Szkoła Podstawowa w Teresinie po raz drugi przystąpiła do akcji wysyłania kartek do Powstańców Warszawskich – „BohaterON w Twojej Szkole”. Jej celem było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im wspólnie wykonanych prac. Chętni uczniowie mogli napisać życzenia lub listy do weteranów II wojny światowej. Choć warunki pracy były inne niż rok temu, w klasach starszych udało się przeprowadzić lekcje związane z tematem Powstania Warszawskiego. Uczniowie przygotowali 24 kartki, z czego część została wklejona na wspólny plakat od Szkoły w Teresinie, a część – 13 prac – zostało przekazanych osobno. Część przyjęła formę wzruszających listów z osobistymi przemyśleniami, inne natomiast samodzielnie napisanych wierszy. Wszystkie kartki wyróżniały się estetyką wykonania. Teresińscy uczniowie pokazali, że są kreatywni, znają polską historię i przejmują się losami bohaterów walczących w obronie Ojczyzny.

W ramach obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego przewidziane są jeszcze następujące wydarzenia:

2–5 sierpnia, poniedziałek–czwartek, godz. 20.00Spektakl teatralny „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk. Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Studio oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. 

3 sierpnia, wtorek, godz. 18.00

Premiera publikacji „Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego”, Inauguracja serii „Źródła polskie do Powstania Warszawskiego” 

5 sierpnia, czwartek, godz. 18.00

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli

godz. 19.00 Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego – w trakcie marszu będą wyczytywane ich nazwiska; Start: Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności” 

godz. 20.30

Zakończenie Marszu Pamięci

Zapalenie zniczy pod pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego 

7 sierpnia, sobota, godz. 17.00

Masa Powstańcza 2021. Przejazd rowerami szlakiem powstańczych szpitali. Start: Park Wolności, Muzeum Powstania WarszawskiegoWięcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Źródła: Muzeum Powstania Warszawskiego, https://www.1944.pl 

 

Wielkość czcionki
Kontrast