„Z MAŁEJ WIOSKI NA OLIMPIADĘ” CZYLI LEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA MAZOWSZA U12 I U14 W TERESINIE

Teresiński Stadion im. Stanisława Wójcika, którego gospodarzem jest Dyrektor Krzysztof Walencik, po raz kolejny gościł najmłodszych adeptów „królowej sportu”, którzy 12 czerwca rywalizowali o miano czempionów naszego województwa. Organizatorami Mistrzostw Mazowsza U12 i U14 w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w ramach projektu „Z małej wioski na olimpiadę” byli Gmina Teresin, GOSiR w Teresinie oraz UKS Filipides Teresin. Zawody przeprowadzone zostały dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, Gminy Teresin, Szkółki Roślin Ozdobnych – Pani Halina Ziółkowska, dyrektora Teresińskiego Ośrodka Kultury Mariusza Cieśniewskiego oraz Bakoma. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard, wiceprzewodniczący Rady Gminy Lech Kaźmierczak oraz radny, a jednocześnie trener tenisa w UKS „Smecz” Teresin, Hubert Konecki. Teresińskie Mistrzostwa swoją obecnością zaszczycił Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy w chodzie sportowym

Teresińska lekkoatletyka od kilku sezonów mocno akcentuje swoje miejsce na mapie Polski. A dzieje się tak za sprawą trenera Andrzeja Andryszczyka, tworzącego od blisko 14 lat klub Filipides Teresin, który przy wsparciu lokalnych władz i programowi „Lekkoatletyka dla każdego!” z powodzeniem konkuruje z krajowymi potentatami lekkoatletycznymi.

– Chcemy pokazywać dzieciom i ich rodzicom – głównie ze środowisk wiejskich – sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz to, że sport jest doskonałą formą aktywności i samorealizacji, dobrym sposobem na życie – mówi Andrzej Andryszczyk.

Teresin dysponuje odpowiednim potencjałem ludzkim oraz doskonałym zapleczem treningowym i umiejętnie zaczyna to wykorzystywać przy organizacji lekkoatletycznych turniejów dla najmłodszych, co bezpośrednio przenosi się na wykuwanie młodych talentów. Wystarczy powiedzieć, że w imprezie tej swoją karierę sportową rozpoczynały m.in. mistrzyni i rekordzistka Polski Eliza Galińska oraz wielokrotna mistrzyni Polski Lena Suchowolak.

Tłoczno było na bieżni, skoczniach i rzutniach. W Mistrzostwach Mazowsza U12 i U14 w różnych lekkoatletycznych konkurencjach biegowych (60 m ppł, 80 m ppł, 60 m, 300 m, 600 m, 1000 m) oraz technicznych (skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową) wystartowało 400 zawodników nie tylko z klubów z województwa mazowieckiego, ale również kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu tą imprezą. Teresińskiemu czempionatowi nie brakowało niczego z atmosfery imprez o tytuły mistrzów Europy czy świata. Nie mniejszy był także poziom sportowych emocji. W wielu przypadkach osiągnął znacznie wyższy pułap, o spontaniczności nie wspominając. Warto zaznaczyć, że za frekwencją poszła jakość. Padło wiele wartościowych wyników, które w kilku przypadkach okazały się najlepszymi tegorocznymi rezultatami w Polsce. Zawody przebiegły sprawnie, a to dzięki perfekcyjnej organizacji, do której walnie przyczynili się także młodzi sędziowie – wychowankowie UKS Filipides Teresin, czuwający nad płynną realizacją programu imprezy. Organizatorzy zapewnili uczestnikom piękne trofea sportowe i nagrody rzeczowe, nic więc dziwnego, że nastoletni lekkoatleci po raz kolejny wyjechali z Teresina bardzo zadowoleni.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Mazowsza U12 i U14 udowodniły, że na tym etapie rywalizacji nie wyniki są najważniejsze. W założeniu organizatorów ważniejsza była bowiem sama możliwość konkurowania z rówieśnikami, zawieranie nowych znajomości czy utrwalanie starych. – Większość startujących w Teresinie młodych lekkoatletek i lekkoatletów nie zostanie zawodowymi sportowcami, niemniej jednak tego, że sport nauczy ich współzawodnictwa opartego na solidnych, a przede wszystkim zdrowych zasadach, nikt i nic im nie odbierze – podsumowuje wydarzenie sekretarz UKS Filipides Teresin Izabela Andryszczyk, dobry duch zawodów.

Redakcja, Foto: teresin.pl,  UKS Filipides Teresin

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast