ZAWODNIK LKS MAZOWSZE TERESIN EDUARD GRIGORIEW BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW EUROPY!

Eduard Grigoriew zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w zapasach w stylu wolnym, które odbywały się w Warszawie dniach 19-25 kwietnia.  W pojedynku o miejsce na podium w kategorii wagowej 61 kg pokonał Bułgara Georgi Wangełowa 4:2. W swoim debiucie w polskiej reprezentacji zapaśnik LKS Mazowsze Teresin odniósł życiowy sukces.

W kwalifikacjach odprawił z kwitkiem Rumuna Ivana Guideę. W 1/8 rozprawił się z Francuzem Armanem Eloyanem, a w ćwierćfinale nie dał żadnych szans Danielowi Popovovi z Izraela. We wszystkich walkach dominował na macie. W walce o finał uległ jednak Rosjaninowi Absagadżi Magomiedowowi, który ostatecznie został mistrzem Europy.

Eduard Grigoriew ma polskie korzenie i pochodzi z Wilujska na Syberii. Polakiem był jego dziadek od strony ojca, którego zesłano do Jakucji z powodów politycznych.

– Kiedyś przyjechał na zawody do Polski i wówczas nawiązaliśmy kontakt. Sam zawodnik chciał startować w barwach Polski. Nie ma jeszcze obywatelstwa, bo choć płynie w nim polska krew, to jednak nie jest to prosta procedura. Ma jednak tak zwane obywatelstwo sportowe. To znaczy, że może nas reprezentować we wszystkich zawodach poza igrzyskami olimpijskimi. Staramy się jednak o obywatelstwo dla niego – powiedział Artur Albinowski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Zapaśniczego, w rozmowie z Onet Sport.

W Mistrzostwach Europy w Warszawie startował także inny zawodnik teresińskiego klubu Kamil Rybicki (kat. wag. 74 kg), ale po nieznacznie przegranej walce z reprezentantem Rumunii Zurabem Kapraevem (4-3) odpadł z turnieju.