PANDEMIA KORONAWIRUSA. OBOSTRZENIA PRZEDŁUŻONE DO 25 KWIETNIA

Minister Zdrowia Adam Niedzielski Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna.

Rząd podjął kolejną decyzję. Przedłuża funkcjonowanie restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa w całym kraju. Obowiązywać będą do 25 kwietnia.

Wciąż odnotowywana jest duża liczba zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, rząd zadecydował o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

Zasady obowiązujące do 25 kwietnia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 są nadal zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują nadal limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2.
  • W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę na 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce nadal pozostają zamknięte.
  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
  • Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczona została możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Jest również zgoda na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Szczepmy się! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

Źródło:  www.gov.pl, Foto: Krystian Maj, KPRM

 

[apss_share]
Wielkość czcionki
Kontrast