XX JUBILEUSZOWY DZIEŃ PAPIESKI

 Tegoroczny Dzień Papieski miał wyjątkowy charakter. Przede wszystkim dlatego, że odbywał się w okresie pandemii koronawirusa, ale również dlatego, że obchodzony był w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Dzień Papieski obchodzony jest 16 października, jednak w Kościele Katolickim święto obchodzi się w niedzielę poprzedzającą ten dzień. Hasło Dnia Papieskiego 2020 to „Totus Tuus”.

Data 16 października została wybrana nie bez powodu. To właśnie wtedy w 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Abp senior Stanisław Nowak wspomina moment wyboru papieża i opowiada, jak celebrował to wydarzenie:

Pamiętamy wielki dla nas dzień. 16 października usłyszeliśmy „Habemus papam” – mamy papieża. Polak papieżem! Co za szczęście! Co za radość! My w Krakowie, klerycy, zareagowaliśmy tym, że powstaliśmy i zaśpiewaliśmy wielkim głosem „Ciebie Boże wielbimy”. Później porwali mnie i jednego z księży przełożonych na ramiona i zanieśli do refektarza. Tam na kolacji cieszyliśmy się i szaleliśmy. Później pękły mury seminarium, wyszliśmy na ulice i klerycy krzyczeli „Mamy papieża!”

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Totus Tuus” jest blisko związane z Janem Pawłem II. Karol Wojtyła, będąc jeszcze księdzem, wybrał to hasło na swoje biskupie zawołanie. Towarzyszyło mu ono aż do śmierci. „Totus Tuus” oznacza „Cały twój” i odnosi się do zawierzenia Bogu przez Maryję. Jak mówi abp senior Nowak, wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, z jak wielkim człowiekiem mamy do czynienia:

Po raz pierwszy w historii mamy Ojca Świętego z Polski. Dodatkowo tak wielkiego, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, ale teraz można go nazwać Wielkim Świętym. Pragniemy nawet, żeby był doktorem kościoła i wielkim, wielkim papieżem.

Z okazji tego dnia w Niepokalanowie, podobnie jak w wielu innych parafiach w całej Polsce, odbyła się zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Otrzymuje je ponad dwa tysiące osób z całej Polski. – Dzięki stypendiom mogą uczyć się i dostać na wymarzone studia. Te pieniądze to bardzo dobra inwestycja – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku – jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 roku. W ciągu dwudziestu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”.

Redakcja, Źródło grafiki: dzielo.pl

 

Wielkość czcionki
Kontrast