DOŻYNKI PARAFIALNE W PAWŁOWICACH

Zgodnie ze staropolską tradycją, w niedzielę 13 września 2020 r., odbyły się Dożynki Parafialne w Pawłowicach. Kłosom zbóż wplecionych w wieńce żniwne asystowały ciepłe promienie słońca i podniosły nastrój uroczystości dziękczynienia za plony, przede wszystkim zaś niebywały zapał mieszkańców poszczególnych wsi zaangażowanych w organizację tegorocznego Święta Plonów.

Rozpoczęła je Msza św. dziękczynna w intencji rolników w kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Jarosław Wojcieski, proboszcz parafii. Kaznodzieja przywitał licznie przybyłych do świątyni parafian i zaproszonych gości. Gospodarzami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy Nowego Łuszczewka. Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się poświęceniem wieńców żniwnych i procesją wokół pawłowickiej świątyni. W czasie ceremoniału dożynkowego podziękowano rolnikom za ich ciężką pracę oraz za tegoroczne zbiory. Na wszystkich przybyłych czekał tradycyjnie wypieczony dożynkowy chleb, którym ks. proboszcz dzielił się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości.

W wydarzeniu wziął udział zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski.

– Tradycja składania dziękczynienia Bogu za plony, dary ziemi zbierane latem na polach i łąkach, której kultywowanie rozprzestrzeniło się po całej naszej Ojczyźnie, jest obecna w naszej gminie od wielu lat. Bardzo się cieszę, że wraz z mieszkańcami parafii w Pawłowicach mogłem uczestniczyć w tym święcie – powiedział Marek Jaworski.

Redakcja, Foto: Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach

 

Wielkość czcionki
Kontrast