BOŻE CIAŁO Z KORONAWIRUSEM W TLE. JAK ŚWIĘTOWALIŚMY?

Ostatnie miesiące zmusiły katolików do kreatywności w przeżywaniu i manifestowaniu wiary. Tegoroczne Boże Ciało stało się okazją do znalezienia innego niż zwykle sposobu na zaangażowanie się w Kościele. Taką kreatywnością wykazali się ojcowie franciszkanie z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, którzy wymyślili nietypowe rozwiązanie. Zamiast procesji i czterech ołtarzy, zaproponowali wiernym 12 miejsc modlitw, do których kapłani peregrynowali specjalnie na tę okazję przygotowanym „samochodem kaplicą”. Pojazdem tym przewożony był też Najświętszy Sakrament w monstrancji. 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej zwana Bożym Ciałem, obchodzona jest w Kościele katolickim 60 dni po Wielkanocy. Jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W dzień ten upamiętnia się ostatnią wieczerzę oraz przemienienie chleba w ciało, a wina w krew Chrystusa.

Tak obchodzone Boże Ciało nic nie straciło ze swego znaczenia i stało się doskonałą okazją, aby każdy wraz z rodziną mógł zaangażować się i przeżyć w pełni Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, biorąc pod uwagę ograniczenia związane z pandemią.

Po Mszy św. o godz. 10.00 odbyła się procesja eucharystyczna wokół bazyliki bez tradycyjnych czterech ołtarzy z racji obostrzeń sanitarnych. Następnie w „samochodzie kaplicy” z Najświętszym Sakramentem o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii oraz wikariusze o. Sebastian Bielski i o. Bartosz Bogucki, wyruszyli do 12 ołtarzy pod otwartym niebem, przygotowanych przez poszczególne wsie, pięknie przybranych zielenią i kwiatami. Przy każdym z nich czytana była ewangelia, przy każdym odbyło się także uroczyste błogosławieństwo wiernych Przenajświętszym Sakramentem. Śpiewane były pieśni, w których wierni wyznawali swą wiarę i składali hołd Bogu.

Bez wątpienia prawdziwym fenomenem polskich obchodów Bożego Ciała jest ich nieprzerwane trwanie w naszej tradycji i obyczaju, niezależnie od różnych kolei naszego losu, zawiłości naszej historii czy aktualnych wydarzeń. Niezwykłe jest zwłaszcza liczne uczestnictwo wiernych w obrzędach i zwyczajach związanych z tym świętem. Tak też było i tym razem.

Redakcja

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast