Odnawialne źródła energii w Gminie Teresin

Energia odnawialna, oszczędzanie drożejącej energii, czysta energia to temat budzący zainteresowanie wszystkich. Każdy chętnie pozna i wdroży sposoby obniżenia kosztów życia, a i problem zanieczyszczonego powietrza rodzi coraz więcej refleksji i coraz śmielej kojarzy się fakt palenia „byle czym” z rozwijającymi się chorobami.

Wójt Gminy Teresin, aby zmienić tę sytuację, podejmuje wiele inicjatyw w różnej formie, zmierzających do wykorzystywania energii czystej i taniej. Najnowszą inicjatywą jest zatrudnienie w urzędzie inspektora ds. zarządzania energią w gminie – pana Mariana Czyżewskiego. Głównym celem powołania nowego stanowiska pracy jest optymalizacja kosztów stałych energii i gazu dla gminy i jednostek podległych. I w tym przypadku Wójt postanowił wykorzystać sprawdzony model działania urzędu – wykorzystanie doświadczenia urzędników w pracy na rzecz gminy do doradzania mieszkańcom w przygotowywaniu ich indywidualnych wniosków, m.in. do programów dotacyjnych Czyste powietrze (wymiana kotłowni i termomodernizacja budynków) i Mój prąd (montaż instalacji fotowoltaicznych).

28 stycznia br. zorganizowano spotkanie, na którym pan Marian Czyżewski przedstawił zasady funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej i zasady korzystania z programu Mój prąd. Podane zostały  podstawowe informacje na temat czym są instalacje fotowoltaiczne, z jakich elementów się składają, jak należy zaplanować proces budowy takich instalacji oraz jak wygląda ich opłacalność, system rozliczeń ze sprzedawcą energii itp.

Prelegent – pracownik Urzędu Gminy Teresin  – Marian Czyżewski  omówił także istniejące systemy wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących budować własne, mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz procedurę naboru wniosków o dotację

Aktualnie dostępne systemy wsparcia dla mieszkańców chcących samodzielnie zbudować własną instalację fotowoltaiczną to:

 • Dofinansowanie z Program Mój prąd
 • Odpis podatkowy – ulga termomodernizacyjna (dla podatników rozliczających się na podstawie PIT-36; PIT37; lub według jednolitej stawki podatku dochodowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych PIT – 28.

Podstawowe informacje dotyczące Programu Mój prąd:

 • Okres działania programu – 31.12.2025 r.
 • Budżet na dofinansowanie – 1 mld zł.
 • Kwota indywidualnego dofinansowania: 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej jak 5.000 zł.
 • Dopuszczalna moc instalacji – 2-10 kW
 • Wniosek o dofinansowanie składamy na etapie, jeśli:
 1. dokonaliśmy budowy instalacji fotowoltaicznej
 2. posiadamy fakturę VAT na jej budowę
 3. faktura została opłacona
 4. zostały zakończone formalności z Dystrybutorem i Sprzedawcą energii,
 5. został założony licznik dwukierunkowy przez Dystrybutora.

Wniosek składamy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie

Podane wyżej informacje stanowią podstawę, wyjaśnienia bardziej szczegółowe można uzyskać w każdy piątek w Urzędzie Gminy Teresin w godzinach: 10-13.

Serdecznie zapraszamy.

Niektóre inicjatywy podejmowane w Urzędzie Gminy Teresin w zakresie czystej i taniej energii:

 • Wymiana kotłów u mieszkańców na ekologiczne z dotacją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – 2017 r.;
 • Współpraca z SIME w zakresie planów rozwoju sieci gazowej – wsparcie mieszkańców gminy w rozmowach z firmą;
 • Spotkanie informacyjno – szkoleniowe nt. zasad programu Czyste powietrze – 2018 r.;
 • Wspomaganie mieszkańców w wypełnianiu i rozliczaniu wniosków w programie Czyste powietrze.
 • Projekt Odnawialne Żródła Energii w gminach: Sochaczew, Nowa Sucha, Rybno i Teresin – montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i kotłów na pelet z dotacją ok. 70% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – 2018 – 2020.
 • Projekt Odnawialne Żródła Energii w gminach: Sochaczew, Nowa Sucha, Rybno i Teresin – etap II – montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i kotłów na pelet z dotacją ok. 70% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – 2018 – 2020.

Julita Labus-Kowalska

Marian Czyżewski

Wielkość czcionki
Kontrast