Książka „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” nominowana w plebiscycie na Książkę Roku 2019!

Z ogromną satysfakcją informujemy, że książka autorstwa mieszkanki naszej gminy Marianny Fijewskiej „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia”, która ukazała się nakładem wyd. W.A.B. została właśnie nominowana jako jedna z 20 pozycji reportażowych w największym plebiscycie w Polsce na Książkę Roku 2019. Plebiscyt organizują lubimyczytać.pl i Allegro.

Przypomnijmy, że książka opowiada o polskiej służbie zdrowia. To temat tak rozległy, że można go przedstawiać na wiele sposobów. Jedni obierają kurs na rozrachunek z dotychczasowymi rozwiązaniami strukturalnymi. Inni wolą wyłuskiwać sensacje, np. korupcję wśród lekarzy, jeszcze inni opowiadają wzruszające historie o umieraniu bądź wychodzeniu z choroby. Autorka „Tajemnic pielęgniarek”, Marianna Fijewska, nie poszła żadną z tych wydeptanych ścieżek. Przedstawione przez nią historie wyjątkowo rzetelnie i prawdziwie opisują rzeczywistość polskich szpitali, a przede wszystkim kreślą niezwykle skomplikowany obraz pielęgniarek. Kim zatem są i jakie są? Fijewska znajduje własną odpowiedź na te i inne pytania. W szerokiej perspektywie kreśli obraz pielęgniarek w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, pasjonatek swojego zawodu, ale także i tych wypalonych, zgorzkniałych, obojętnych. Dziennikarka tworzy dopracowane w każdym szczególe reportażowe miniatury, których jedną z ważniejszych cech jest dojmujący realizm. Jej bohaterki bardzo szczerze mówią o sobie, swoich uczuciach, urągających warunkach pracy, relacjach z pacjentami i ich rodzinami oraz z koleżankami i zwierzchnikami. Przerywają milczenie. Chcą być traktowane poważnie i profesjonalnie. Przede wszystkim przez system, który zdaje się nie zauważać, jak bardzo profesja ta we współczesnej Polsce jest deprecjonowana.

Cieszy nas, że książka naszej krajanki zyskała tak wiele pozytywnych opinii i recenzji. Nominacja w plebiscycie na Książkę Roku 2019 to ogromne wyróżnienie i zaszczyt.  Głosowanie trwa do końca lutego pod tym linkiem:

 https://lubimyczytac.pl/plebiscyt/kategoria/87/literatura-faktu-publicystyka

Jeżeli uważacie Państwo, że na „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” warto oddać swój głos, to gorąco zapraszam do zagłosowania! Dodajmy, że 11 marca będzie miała premierę druga książka Marianny Fijewskiej – zbiór reportaży i wywiadów z polskimi lekarzami różnych specjalizacji o niezapomnianym przypadku medycznym, z jakim spotkali się w swojej karierze.

Marianna Fijewska pochodzi z Teresina. Ukończyła tutejsze Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu. Pracowała m.in. dla dziennika Metro Cafe i Wirtualnej Polski. Aktualnie związana jest z Ośrodkiem Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. Specjalizuje się w tematach społecznych.

Tomasz Daczko

 

Wielkość czcionki
Kontrast