Jubileusz 100 – lecia urodzin Pani Zofii Kowalskiej

W zdrowiu, szczęściu, pomyślności – niechaj żyje nam!

                Do zacnego grona stulatków zamieszkujących Gminę Teresin dołączyła Pani Zofia Kowalska z Paprotni. 2 lutego 2020 roku w Domu Parafialnym w Niepokalanowie szacowna Jubilatka w otoczeniu najbliższej rodziny, przyjaciół oraz władz samorządowych świętowała swoje 100 urodziny.

            Zofia Kowalska (z domu Koźlicka) urodziła się 2 lutego 1920 roku w  Izabelinie. Była drugim z pięciorga dzieci  Janiny i Stefana Koźlickich. Wyszła za mąż  za Michała Kowalskiego. Ich ślub odbył się 31.08.1939 r. w kościele pod wezwaniem św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Zawadach w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Mimo trudnych czasów przeżyli razem 47 lat. Pani Zofia wychowała sześcioro dzieci (4 córki i 2 synów).  Wraz z mężem prowadziła 40 hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Wola Pasikońska na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego.  Od 1985 roku jest mieszkanką Paprotni. Doczekała się  dziewięciorga wnucząt  i jedenaściorga prawnucząt.

– W imieniu całej społeczności Gminy Teresin, swoim własnym, a także Przewodniczącego Rady Gminy pana Bogdana Linarda, wyrażam ogromną radość, że mogę uczestniczyć dziś w tak wyjątkowym wydarzeniu. Rzadko bowiem zdarza się życzyć Jubilatowi 200 lat w dniu jego setnych urodzin. Cieszymy się, że mamy w naszej gminie tak dobry klimat sprzyjający długowieczności – powiedział wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, który w obecności kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszki Adamczyk wręczył Jubilatce wyjątkowy prezent – faksymile aktu urodzenia, zapisanego w księgach parafialnych, list gratulacyjny, kosz słodkości oraz bukiet róż. List gratulacyjny od prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz decyzję przyznającą dodatkowe świadczenie emerytalne wręczyła Jubilatce przedstawicielka placówki terenowej w Sochaczewie pani Renata Florczak.

            Pani Zofia nie ma przepisu na długowieczność. Jest pogodna i uśmiechnięta. Nawet kiedy nic nie mówi, skupia wokół siebie domowników dzięki ciepłu i optymizmowi. Jeszcze do niedawna sama chodziła, ale po nieszczęśliwym upadku dokucza jej biodro. W ciągu dnia musi się poruszać na wózku. Jednak nie przeszkadza jej to. Lubi oglądać telewizję, interesuje się wydarzeniami dnia codziennego. Uwielbia odwiedziny i cieszy się, gdy jest otoczona ludźmi.

– Uczymy się od niej dystansu do życia, skromności, radości i optymizmu. Mama jest dla nas wszystkich symbolem kobiecej siły, mądrości i dobroci. Czeka na wizyty gości, chce mieć ciągły kontakt ze światem. Szczerze mówiąc, chciałabym dożyć takiego wieku w tak dobrej formie fizycznej i psychicznej –  komentuje jedna z córek Jubilatki.

            Zgromadzeni goście wraz z najbliższą rodziną Jubilatki odśpiewali gromkie 200 lat i skosztowali urodzinowy tort, który w podziękowaniu za piękne życie podarował bohaterce dnia wójt Olechowski. Atmosfera, która towarzyszyła urodzinom Pani Zofii, utwierdza w przekonaniu jak wielką wartością jest życie człowieka na każdym jego etapie.

Dziękując za zaproszenie na tę wyjątkową uroczystość, składamy Pani Zofii serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, pomyślności, miłości bliskich i wielu następnych lat szczęśliwego i pogodnego życia.

Tomasz Daczko

         

 

Wielkość czcionki
Kontrast