Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Teresinie

Tradycja polskich szopek bożonarodzeniowych sięga korzeniami włoskich jasełek przeniesionych na rodzimy grunt przez franciszkanów. Początkowo składały się z figur wyobrażających Dzieciątko Jezus, Maryję, świętego Józefa, pastuszków i Trzech Króli ustawionych na tle scenerii Ziemi Świętej. Z czasem, dla podniesienia ich atrakcyjności, zaczęto je wzbogacać o rozbudowane scenerie i nowe postaci, także świeckie.

Wśród z figur szopkowych pojawiali się przedstawiciele różnych narodów, stanów, zawodów, różnorodne formacje wojskowe, bohaterowie narodowi, a także postaci w strojach regionalnych, np. górale i krakowiacy. W XVIII wieku statyczne dotąd figury zaczęto zastępować marionetkami, które odgrywały różne scenki, również o charakterze świeckim, często humorystyczne. Takie widowiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów, wywołując żywe reakcje.

Nie inaczej jest i dziś. Znane nam wszystkim szopki krakowskie od wielu lat wzbudzają ogólny podziw. Od 1937 r. (z przerwą w czasie okupacji niemieckiej oraz okresu stalinowskiego 1950-54) odbywa się organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa konkurs na najpiękniejszą szopkę, a w 2018 r. krakowskie szopkarstwo wpisano na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Są szopki małe i duże, ruchome i takie, gdzie są żywe zwierzęta. Wszystkie dają wiele radości i to nie tylko dzieciom. Cieszą nas bez względu na to, ile mamy lat. Również na terenie naszej gminy możemy poszczycić się niezwykle piękną ruchomą szopką, której budowniczym jest pan Józef Goreniak z Teresina. W szopce, obok głównych postaci związanych z wydarzeniami w Betlejem, są osoby bardziej współczesne, jak przedstawiciele różnych rzemiosł, postacie w strojach ludowych, liczna reprezentacja zwierząt i świata flory. Wszystko to podkreśla nastrojowa świąteczna muzyka oraz śpiew ptaków.

Dziękujemy panu Józefowi za zaproszenie do swojego domu i umożliwienie podziwiania tak pięknego przedstawienia cudu Narodzin Jezusa. Dziękujemy także za podtrzymywanie wielowiekowej polskiej tradycji budowania bożonarodzeniowych szopek.

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast