Pamięć i tożsamość. 76. rocznica rozstrzelania 20 więźniów z Pawiaka

Potrzeba pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej małej ojczyzny, przyciągnęła 1 grudnia na teresiński Skwer Niepodległości  wielu mieszkańców Gminy Teresin.

To właśnie w tym miejscu 76 lat temu rozegrała się wielka tragedia. 1 grudnia 1943 roku w odwecie za wysadzenie w pobliżu ówczesnej stacji kolejowej Szymanów niemieckiego transportu wojennego, hitlerowcy przywieźli z Pawiaka do Teresina 20 więźniów, Polaków pochodzących z okolic Sochaczewa. Rozstrzelali ich obok torów kolejowych.

Obchody rozpoczęto uroczystą mszą świętą w intencji ofiar hitlerowskiej zbrodni w niepokalanowskiej bazylice. Nabożeństwu przewodniczył kustosz sanktuarium w Niepokalanowie o. Mirosław Adaszkiewicz. Po zakończeniu Mszy zgromadzeni przeszli pod Pomnik 20. Rozstrzelanych z Pawiaka. W otoczeniu pocztów sztandarowych, w obecności wójta Marka Olechowskiego, jego zastępcy Marka Jaworskiego, przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Linarda, przedstawicieli duchowieństwa, radnych, dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych, dzieci i młodzieży szkolnej, skautów i harcerzy oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty pod pomnikiem. Przypomnijmy, że przebudowany w 2010 roku monument został zaprojektowany przez Jarosława Trojanowskiego i Klarę Zawadzką. Trzymetrowy krzyż nawiązuje do najwyższej ofiary – życia, złożonego na ołtarzu Ojczyzny. Symbolika fragmentu bramy i kolczastego drutu stanowi nawiązanie do Pawiaka, miejsca, skąd przewiezieni zostali więźniowie. Z kolei prowadzące do pomnika tory kolejowe symbolizują okoliczności zamachu na niemiecki pociąg wojskowy.

Oddajemy im cześć, oddajemy im chwałę. Oddajemy im to, co należne za poświęcenie życia w II wojnie światowej. Niech mają chwilę błogości na duszy za to, że o nich pamiętamy i ta pamięć będzie w nas zawsze (…). Podróż, która doprowadziła ich w to miejsce, była podróżą tragiczną i ostateczną. Przeciwstawiajmy się każdemu złu. Nie dopuśćmy do tego, żeby człowiek człowiekowi był wilkiem. Każdy z nas jest inny, ale każdy zasługuje na to, by żyć swoim życiem, żyć wolnością. Chwała im za to! – mówił Wójt Marek Olechowski podczas uroczystości upamiętniających 76. rocznicę rozstrzelania 20 więźniów z Pawiaka.

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast