NIEBIESKA GWIAZDKA po raz siódmy zabłysła nad Teresinem

Od siedmiu lat zaraża pozytywną energią i inspiruje ludzi wokół niej do pomagania innym. Jej nietuzinkowa działalność odbija się szerokim echem i przyciąga sprzymierzeńców. Pomysł podchwyciła prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „Impuls” Agnieszka Ptaszkiewicz, ale też  liczni anonimowi mieszkańcy gminy Teresin i powiatu sochaczewskiego, darczyńcy o wielkich sercach, wolontariusze, którzy zbierają żywność długoterminową, środki czystości, sprzęt AGD, artykuły szkolne i zabawki. Dzięki ich zaangażowaniu i pomocy ludzi dobrej woli, co roku udaje się zorganizować pomoc na święta dla wielu rodzin. Mowa o st. sierżant Annie Opęchowskiej-Ciak, która wraz ze swoimi pomocnikami w czas Bożego Narodzenia niesie radość wielu potrzebującym wsparcia rodzinom.

– Nie da się opisać szczęścia i wypieków na twarzy dzieci, które po raz pierwszy w życiu otwierają paczkę od  św. Mikołaja – opowiada teresińska dzielnicowa. Jej zaangażowanie jest godne podziwu. Nawet zaawansowana ciąża nie stała się pretekstem do zawieszenia akcji. Do pomocy wciągnęła swoich kilkuletnich synów, którzy dzielnie pomagają mamie podczas akcji. -„Niebieska Gwiazdka” początkowo koncentrowała się tylko na najbardziej potrzebujących osobach z gminy Teresin, lecz w ubiegłym roku została rozszerzona. W porozumieniu z innymi dzielnicowymi, z każdej z pozostałych gmin powiatu sochaczewskiego wytypowano rodzinę lub osoby samotne, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Oni również zostaną objęci pomocą. Zdarza się, że rodzina, która w przeszłości została obdarowana, przychodzi z pomocą dla innych – informuje Anna Opęchowska-Ciak.

W niedzielę 8 grudnia w Niepokalanowie odbył się finał 7. edycji „Niebieskiej Gwiazdki”. Jego współorganizatorami byli Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie oraz  Stowarzyszenie Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „Impuls” na czele z jego prezeską Agnieszką Ptaszkiewicz. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w niepokalanowskiej bazylice w intencji osób potrzebujących, samotnych i seniorów, której przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja ks. biskup Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Bezpośrednio po niej w sali św. Bonawentury licznie zgromadzona publiczność miała możliwość wysłuchania koncertu charytatywnego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji. Na widowni zasiedli m.in. Bogdan Linard przewodniczący Rady Gminy Teresin, zastępca wójta Marek Jaworski, sekretarz Urzędu Gminy Teresin Grażyna Cierpis-Przysucha,  Jan Aleksander Łopata, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, insp. Michał Safjański komendant powiatowy Policji w Sochaczewie, st. bryg. Wiesław Gorzki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Sochaczewie.

Podczas koncertu prowadzona była zbiórka darów, a Komitet Społeczny „Ratujemy Maję Kapłon” zbierał datki na leczenie mieszkanki Elżbietowa, uczestniczki programu The Voice of Poland. Operacja w Stanach Zjednoczonych, na którą czeka Maja, została wyceniona na ponad 5 milionów złotych.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji pod batutą kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura był wspaniałą okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy bezpośrednio włączyli się w akcję charytatywną „Niebieska Gwiazdka”. Policyjny występ niewątpliwie poruszył widownię. Owacje na zakończenie i bisy były podziękowaniem publiczności za muzyczne przeżycia. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wdzięcznych słuchaczy.

Akcja jest moim „trzecim dzieckiem”. Teraz nie wyobrażam sobie świąt bez Niebieskiej Gwiazdki.  Akcja, która trwa prawie przez cały grudzień, daje mi siły do działania na cały rok, czuję się spełniona i szczęśliwa, że mogłam pomóc wielu ludziom, a jednocześnie dumna i zadowolona z tego, że poruszyłam do działania także inne osoby, że otworzyłam serca ludzi na krzywdę, cierpienie i biedę, ale także na samotność, która jest tak blisko nas. Teraz przed nami poważne logistycznie zadanie – dostarczenie zebranych darów najbardziej potrzebującym rodzinom, tak aby jeszcze przed świętami mogły cieszyć się z otrzymanych prezentów – podsumowuje koordynatorka akcji i jej twórczyni st. sierż. Anna Opęchowska-Ciak.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast