Spadkobiercy Cycerona, czyli o Dniach Retoryki

            W XIV Powiatowych Dniach Retoryki, które odbyły się 6-7 listopada udział wzięli uczniowie zakwalifikowani w Teresińskich Dniach Retoryki oraz uczniowie reprezentujący szkoły z całego powiatu sochaczewskiego. Poszczególne prezentacje oceniało profesjonalne jury: Katarzyna Flader-Rzeszewska, Katarzyna Rospędowska oraz Grzegorz Reszka, które podzieliło się z  uczestnikami swoimi uwagami, co jest niezwykle istotne w  dalszej pracy z  tekstem.

            Już od czasów antycznych, kiedy retoryka powstała, uważana była za umiejętność dobrego mówienia. Nie ma chyba dziedziny naszego życia, w której moglibyśmy obyć się bez konieczności posługiwania się jakąś formą retoryki, a więc takim sposobem mówienia, za pomocą którego kogoś do czegoś przekonamy. Kolejne edycje tej niezwykle potrzebnej imprezy udowadniają, że sztuka władania słowem cieszy się niesłabnącą popularnością, choć na pewno do łatwych nie należy. Młodzi recytatorzy i oratorzy podołali jednak zadaniu. Byli naprawdę wspaniali i zasłużyli na miano młodych artystów – przełamali swoje lęki, tremę i ciężko zapracowali na swój sukces.

            Uczniowie zmagali się w trzech kategoriach retorycznych: poezji, prozie oraz wystąpieniach publicznych, a także w konkursie kabaretowym. Decyzja jury nie należała do najłatwiejszych, gdyż konkurencja była silna i liczna. Tym bardziej cieszy fakt, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych  nie zabrakło przedstawicieli naszej gminy.

Oto lista laureatów z Gminy Teresin podczas XIV Powiatowych Dni Retoryki:

Klasy I-III

Kategoria – Poezja

Złoty Cyceron – Julia Kołodziejak (SP Teresin); Srebrny Cyceron – Aleksandra Minoga (SP Paprotnia); Brązowy Cyceron – Adrian Bodzak (SP Szymanów), Krzysztof Bajurski (SP Paprotnia); wyróżnienia –  Łucja Niedzińska (SP Szymanów), Patrycja Kaczmarczyk (SP Paprotnia)

Kategoria – Kabaret

Złoty Satyr – Dominika Dylik (SP Paprotnia)

Klasy IV-VI

Kategoria – Poezja

Srebrny Cyceron – Marcelina Więsek (SP Teresin), Patryk Tomaszewski (SP Teresin)

Kategoria – Proza

wyróżnienia – Katarzyna Rosa (SP Teresin), Łucja Żochowska (SP Teresin)

Kategoria Wystąpienie publiczne

wyróżnienie – Kalina Staszewska (SP Teresin)

Klasy VII-VIII

Kategoria Poezja

Srebrny Satyr – Jakub Banaszek (SP Teresin)

Kategoria Proza

wyróżnienie specjalne za dobór repertuaru – Szymon Matuszkiewicz (SP Teresin)

Kategoria Kabaret

Srebrny Satyr – grupa teatralna „Maska” (SP Szymanów)

            Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Pielęgnujcie swój talent i rozwijajcie artystyczne umiejętności, zarażając przy tym rówieśników pasją i zainteresowaniem do literatury i sztuki. Dzięki temu Wasze życie będzie bogatsze, pełniejsze i z pewnością piękniejsze.

Tomasz Daczko

 

Wielkość czcionki
Kontrast