NIECODZIENNY JUBILEUSZ – 100 URODZINY PANI WŁADYSŁAWY MISIAK Z TOPOŁOWY

Jest naturalne, że z upływem lat oswajamy się z myślą o zmierzchu. Przypomina nam o nim choćby fakt, że szeregi naszych krewnych, przyjaciół i znajomych coraz bardziej się przerzedzają. Uświadamiamy to sobie przy różnych okazjach, na przykład gdy spotykamy się z najbliższymi. Granica życia i śmierci przesuwa się przez nasze wspólnoty i stale przybliża się do każdego z nas. Jeśli życie jest pielgrzymką do niebieskiej ojczyzny, to starość jest czasem, gdy jesteśmy najbardziej skłonni myśleć o wieczności. (…).

Jan Paweł II, „Do moich braci i sióstr – ludzi w podeszłym wieku”

15 listopada 2019 r. niecodzienną uroczystość obchodziła Pani Władysława Misiak z Topołowy, która świętowała swoje 100 urodziny. Ten wyjątkowy Jubilleusz rozpoczęła Msza św. w intencji Dostojnej Jubilatki, której przewodniczył o. Andrzej Sąsiadek  proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie.

            W niedzielę 17 listopada w sali bankietowej „Renia” miała miejsce dalsza część uroczystości, którą specjalnie na cześć Szacownej Jubilatki przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Wsi Topołowa. W tym wyjątkowym dniu Pani Władysławie towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, mieszkańcy Topołowy oraz władze samorządowe. Obecni byli: Marek Olechowski – wójt Gminy Teresin, Bogdan Linard – przewodniczący Rady Gminy, Agnieszka Adamczyk – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Agnieszka Ptaszkiewicz – radna Powiatu Sochaczewskiego i prezes Stowarzyszenia „Impuls”, Halina Ziółkowska – sołtys Topołowy wraz z  Radą Sołecką, Agnieszka Woch – zastępca kierownika wydziału świadczeń OR KRUS Warszawa, a także wikariusz Parafii NPNMP w Niepokalanowie o. Sebastian Bielski.

            Jako pierwszy głos zabrał o. Sebastian Bielski. – Wraz z Panią Władysławą pragniemy uczcić Jubileusz 100-lecia urodzin tak jak przystoi wiernym chrześcijanom – wielbiąc Boga i wysławiając Go przed ludźmi za dobrodziejstwa, jakie nam nieustannie wyświadcza. Bogu składamy dzięki za wszelkie dobro, które stało się udziałem dostojnej Jubilatki. Następnie uczestnicy tej wzruszającej i niecodziennej uroczystości zaśpiewali Dostojnej Jubilatce „200 lat”.

Szymon Drzazga, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wsi Topołowa, gratulował Pani Władysławie pięknego Jubileuszu, życząc zdrowia i pogody ducha. Przypomniał jednocześnie, że przed siedemnastoma laty pani Władysława czynnie włączyła się w powstanie Stowarzyszenia, któremu dziś  przewodniczy.

– Sto lat, to czas, który dla większości z nas, zwłaszcza na początku życiowej drogi, wydaje się nie do osiągnięcia, to czas, w którym zebrać można mnóstwo doświadczeń i mądrości, przeżyć wspaniałe chwile szczęścia i niezmierzonej radości. Pani dane było przeżyć cały wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nim związanych – mówił gospodarz gminy Marek Olechowski, który w asyście przewodniczącego Rady Gminy i kierownik USC wręczył Jubilatce list gratulacyjny, urodzinowy tort, kosz słodkości oraz bukiet róż.

List gratulacyjny od prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz decyzję przyznającą dodatkowe świadczenie emerytalne wręczyła zastępca kierownika wydziału świadczeń OR KRUS Warszawa Agnieszka Woch.

W imieniu mieszkańców wsi Topołowa gratulacje i życzenia złożyła sołtys Halina Ziółkowska, która jako dobry duch całej uroczystości, bacznie czuwała nad jej przebiegiem.

Po złożeniu życzeń Jubilatce, do której ustawiła się bardzo długa kolejka, wszyscy zasiedli do podanego posiłku.

Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze i było okazją do poznania bogatego życiorysu Pani Władysławy. Pani Władysława, pomimo swojego zacnego wieku cieszy się dobrą formą, a humor dopisuje jej każdego dnia. Recepty na długowieczność nie podaje, ale w domu, w którym mieszka wraz z synem Pawłem, daje się odczuć przyjazną atmosferę i wzajemny szacunek. To stąd bierze się radość życia Pani Władysławy oraz życzliwość dla ludzi.

Pani Władysława Misiak z domu Kacprzak urodziła się 15 listopada 1919 r.  w Wymysłowie. Wiele w życiu przeżyła i na własne oczy widziała zmiany zachodzące w naszej Ojczyźnie na przestrzeni wieku. Z pewnością może być dumna, myśląc o swoim życiu, które jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Jubilatka ma ośmioro dzieci – czterech   synów i cztery córki. Doczekała się 20 wnuków, 29 prawnuków oraz 3 praprawnuków.

Serdeczne życzenia i odwiedziny licznych gości wywołały radość i wzruszenie na twarzy Jubilatki, która kilkakrotnie podkreśliła, jak bardzo cieszy się z odwiedzin. Atmosfera spotkania wprawiła Jubilatkę w tak dobry nastrój, iż postanowiła zaprezentować swoje zdolności recytatorskie, a tym samym pochwalić się doskonałą pamięcią i świeżością umysłu. W Jej wykonaniu mieliśmy przyjemność wysłuchać poezji patriotycznej oraz mickiewiczowskich strof ballady „Powrót taty”.

Dostojnej Jubilatce jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego, niech każda chwila będzie dla Pani źródłem szczęścia i upływa w spokoju i zdrowiu.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast