Budynek „Przystanku Granice” oddano do użytku lokalnej społeczności

            W uroczystym otwarciu, połączonym ze spotkaniem integracyjnym, uczestniczyli mieszkańcy Granic-Osiedla, sołtys i jednocześnie radny Paweł Wróblewski oraz gospodarze budynku – druhowie z OSP Teresin. Samorząd gminny reprezentowali wójt Marek Olechowski, przewodniczący Rady Gminy Teresin Bogdan Linard oraz skarbnik Agnieszka Rosa. Na uroczystości obecny był również prezes gminnej struktury OSP Andrzej Tkaczyk.

            To jedna z największych inwestycji w zakresie infrastruktury zrealizowanych przez Gminę Teresin w ostatnim czasie. Przedsięwzięcie pn. „Przystanek Granice” – Punkt Obsługi Turysty w Gminie Teresin” było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach operacji w zakresie Infrastruktury turystycznej i drogowej w ramach poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 pozyskanych za pośrednictwem  Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”.

            Zaproszonych gości i licznie przybyłych mieszkańców niezwykle serdecznie powitał naczelnik jednostki OSP w Teresinie Adam Krukowski. Miłą niespodzianką na powitanie był mini-recital utalentowanej ośmioletniej Julii Kołodziejak, mieszkanki Granic-Osiedla. Następnie głos zabrał sołtys i jednocześnie radny Paweł Wróblewski, który pokrótce przypomniał historię budowy budynku, zwracając uwagę na doskonałą współpracę z samorządem gminnym i urzędnikami, dzięki czemu dziś możemy podziwiać, a wkrótce użytkować ten naprawdę imponujący budynek. Nie omieszkał wspomnieć dobrego ducha tego miejsca, śp. kpt. Henryka Kucharskiego, który przez wiele lat zabiegał, aby inwestycja ta doczekała w końcu szczęśliwego finału. – Jestem przekonany, że druh Kucharski spogląda na nas z góry i cieszy się z efektu naszej wspólnej pracy – dodał sołtys Paweł Wróblewski. Członek zarządu OSP w Teresinie Grzegorz Zając w asyście prezesa Pawła Przedpełskiego w niezwykle emocjonalnym i wzruszającym wystąpieniu przedstawili nadzwyczajny wkład  miejscowych strażaków w powstanie tego miejsca. – Możemy powiedzieć, że najważniejszym elementem przy tej inwestycji byli ludzie, którzy bezinteresownie, po swojej pracy, za darmo, w pocie czoła pracowali aktywnie, by powstało to miejsce, którym dziś możemy się cieszyć. Jesteśmy jak jedna wielka rodzina, a rodzina to siła, dzięki której można osiągnąć bardzo wiele – opowiada Grzegorz Zając.

            Mieszkańcy Granic-Osiedla i Teresina z niecierpliwością czekali na zakończenie tej inwestycji. W piątek 18 października odbyło się symboliczne przekazanie do użytku wyremontowanego budynku. Inwestycja pochłonęła blisko 670 tysięcy złotych, z czego 218 tysięcy to kwota, którą pozyskała LGD „Ziemia Chełmońskiego”. Pieniądze te wystarczyły m.in. na położenie tynków wewnętrznych, wykończenie wnętrza pomieszczeń i zaplecza sal oraz zamontowanie sufitów podwieszanych. Zakres prac objął również przebudowę węzłów sanitarnych na parterze i w części garażowej, dobudowę zadaszenia nad wejściem, docieplenie ścian zewnętrznych, położenie instalacji elektrycznej, sanitarnej i wentylacyjnej, uruchomienie kotłowni gazowej, uporządkowanie i zagospodarowanie terenu przy budynku. Obiekt zyskał też przestronny taras i estetyczne otoczenie. Powstały: chodnik, parking z miejscami dla niepełnosprawnych, punkt naprawy rowerów oraz betonowy grill.  Nowe warunki lokalowe umożliwią mieszkańcom i strażakom organizowanie tu spotkań kulturalnych, rozrywkowych, czy edukacyjnych. Sala będzie mogła być też wykorzystywana do organizowania uroczystości wiejskich, czy spotkań sołeckich.

Cieszę się, że możemy tworzyć miejsca, w których lokalna społeczność  będzie bez przeszkód realizowała swoje pomysły, działała twórczo i efektywnie spędzała czas, jak choćby nasi emeryci. W tym roku zrewitalizowaliśmy przy współpracy z sołectwem nieodległy plac zabaw. Już niedługo wokół budynku, w którym się znajdujemy, powstanie park – komentuje wójt Gminy Teresin Marek Olechowski i dodaje – W tym tak wyjątkowym dla waszej społeczności dniu, zarówno sołeckiej jak i strażackiej, składam obietnicę, że uczynię wszystko, aby w niedalekiej przyszłości w jednym z garaży w tej strażnicy znalazł się nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Zasłużyliście na niego swoją ciężką pracą i służbą dla dobra naszej społeczności.

            Na zakończenie, jak przystało na spotkanie integracyjne, nie zabrakło biesiady oraz tańców, do których przygrywał zespół „Kontrast”.

Redakcja

 

Wielkość czcionki
Kontrast