Wojna i dzieci – spotkanie autorskie z Jarosławem Górskim w Gminnej Bibliotece Publicznej 

  

           13 września w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego wzięli udział w spotkaniu autorskim z Jarosławem Górskim, absolwentem Wydziału Polonistyki UW, pisarzem, krytykiem literackim i dziennikarzem zajmującym się popularyzacją humanistyki.  

            Jarosław Górski zaproponował młodzieży spojrzenie na czas wojny oczami ich rówieśników. W niezwykle ciekawy sposób opowiadał uczniom o tym, jak wojna zmieniła życie najmłodszych Polaków, o cierpieniu i prześladowaniach, jakie stały się udziałem dzieci. Przybliżył słuchaczom los uchodźców, ofiar gett i obozów koncentracyjnych. Mówił także o próbach pozbawienia małych Polaków tożsamości narodowej.

            Kontrapunktem do narracji prelegenta była opowieść o tym, jak dzieci próbowały odnaleźć się w tej straszliwej, apokaliptycznej rzeczywistości, jak sobie z nią radziły, oswajały strach i niepewność codzienności. Słuchacze poznali wojenne zabawy dzieci, podziemną prasę i literaturę dziecięcą, dowiedzieli się, czym było tajne nauczanie i konspiracyjne przedstawienia dla najmłodszych. Uczniowie usłyszeli także opowieść o tym, jak ich rówieśnicy pomagali najbliższym w trudach codziennego życia, jak się ubierali, co jedli i jakie umiejętności nabywali w warunkach okupacyjnych niedoborów i niepewności.

            Dziękujemy Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie pani Aleksandrze Starus za zorganizowanie tego niezwykle poruszającego i pouczającego spotkania.

Redakcja

Foto: Klaudia Kantorska

Wielkość czcionki
Kontrast