Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Teresin

Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco …

            1 września 1939 r. jest dla nas Polaków datą szczególną. To właśnie wtedy hitlerowskie Niemcy rozpętały najtragiczniejszą w dziejach ludzkości wojnę, która pochłonęła kilkadziesiąt milinów ludzkich istnień w skali całego świata. Wrzesień ’39 to także symbol bezkompromisowej walki Polaków z niemieckim i sowieckim najeźdźcą. Naród polski zdobył się na największy w swych dziejach wysiłek, broniąc się przed eksterminacją i prowadząc walkę ofensywną. Niestety, w obliczu przeważających sił wrogów i bezczynności Zachodu, poniósł klęskę militarną.

            Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Ziemi Teresińskiej są wyrazem pamięci i szacunku dla ofiar naszych przodków. 31 sierpnia 2019 r. w Szymanowie odbyły się gminne uroczystości związane z tymi tragicznymi w dziejach naszej Ojczyzny wydarzeniami. Przybyły na nie delegacje wojskowe, kombatantów, szkół, ZHP, stowarzyszeń, instytucji, lokalnych władz z wójtem Gminy i przewodniczącym Rady Gminy na czele oraz delegacja partnerskiej gminy Szabła w Bułgarii z burmistrzem Marianem Żeczewem i przewodniczącą Rady Gminy Jordanką Stojewą – Jordanową. Uroczystości w Szymanowie odbywały się przy wojskowej asyście kompanii honorowej żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Rozpoczęła je Msza Św. w intencji Polaków zamordowanych i poległych w II wojnie światowej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ks. proboszcza Roberta Sierpniaka oraz kapelana teresińskich strażaków  o. Wiesława Koca.

             Bezpośrednio po niej poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie spoczywają zwłoki 50 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. oraz rodzin wojskowych i kolejarzy, ofiar bombardowania przez lotnictwo hitlerowskie transportu kolejowego na stacji Piasecznica 5 IX 1939 r. Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnu państwowego, po którym  wygłoszone zostało przemówienie okolicznościowe. – Więź człowieka z człowiekiem oraz obecne w sercu każdego Polaka takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna, były tym, co nas wspierało i wspiera. Oddajmy cześć wszystkim znanym z imienia i bezimiennym ofiarom II wojny światowej. Wierzymy, że to, co robili dla nas, że ta przelana przez nich krew, nie pójdzie na marne, że będziemy umieli wyciągnąć lekcję z tej potężnej tragedii. Bo przecież system totalitarny był i jest w różnych miejscach. Pojawia się znienacka. Objawia się nienawiścią człowieka do człowieka, niezrozumieniem jego inności i pochodzenia. Kto sieje nienawiść, zbiera ziarno, jakie mieliśmy okazję obserwować 1 września 1939 r. – mówił podczas wystąpienia wójt Gminy Teresin Marek Olechowski.

            Następnie przyszedł czas na podniosły apel pamięci, wspominający Polaków zamordowanych i poległych w II wojnie światowej. Apel zakończyła salwa honorowa. Po niej nastąpiło składanie wieńców                   i kwiatów przed pamiątkowym obeliskiem.

                Zwieńczeniem dnia było wieczorne „Oratorium o Pokoju” w wykonaniu zespołu „Miriam”, chóru i orkiestry symfonicznej pod dyrekcją o. Andrzeja Sąsiadka, które zostało włączone w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i pierwszej rocznicy powstania w Niepokalanowie kaplicy wieczystej modlitwy o pokój. Oratorium specjalnie na tę okoliczność napisał franciszkanin o. Grzegorz Kwiecień. Ta niezwykła forma modlitwy o pokój w wymiarze militarnym, o pokój w rodzinach, miejscach pracy, o pokój w ludzkich sercach, okazała się ucztą nie tylko w sferze artystycznej, ale przede wszystkim w sferze duchowej. Z Niepokalanowa popłynął wyraźny przekaz: Pokój rodzi się w naszych sercach i tylko od nas zależy, czy będziemy umieli go w sobie pielęgnować. Od tego, czy potrafimy przebaczać sobie wzajemnie, istotnie zależy to, czy naprawdę chcemy uczestniczyć w budowaniu świata, w którym respektuje się życie, sprawiedliwość, zgodę i pokój. Nie dopuśćmy do tego, aby ziarno zła znów zakiełkowało  w naszych sercach.

Tomasz Daczko

 

Wielkość czcionki
Kontrast