Święto Dożynkowe w Gminie Teresin

            Niedzielne Święto Plonów 2019 obchodziliśmy przy pięknej, słonecznej pogodzie. Impreza miała wspaniałą oprawę. 1 września na placu rekreacyjnym w Teresinie odbyły się III Dożynki Gminne, podczas których rolnicy dziękowali za tegoroczne plony, a tłumnie zgromadzona publiczność miała możliwość skorzystania z wielu ciekawych atrakcji przewidzianych na ten dzień.

            Tegoroczne Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył kapelan strażaków o. Wiesław Koc. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu Gminy oraz zaproszeni Gości. Wśród nich znalazła się m.in. delegacja zaprzyjaźnionej z Teresinem partnerskiej gminy Szabła w Bułgarii na czele z burmistrzem Marianem Żeczewem oraz przewodniczącą Rady Gminy Jordanką Stoevą – Jordanową.

            W trakcie Eucharystii zgromadzeni podziękowali Stwórcy za tegoroczne zbiory i kolejny rok owocnej pracy. Po zakończonej uroczystości w świątyni ulicami Paprotni i Teresina ruszył barwny dożynkowy korowód złożony m.in. ze Starostów Dożynek, delegacji sołectw, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców naszej Gminy. Honory gospodarzy pełnili w tym roku państwo Grażyna i Łukasz Grzegorkowie z Elżbietowa, którzy od 18 lat prowadzą własne gospodarstwo rolne o powierzchni 37 ha, specjalizujące się w produkcji ziemniaków jadalnych, kukurydzy i zbóż.

            W miasteczku dożynkowym rolników, mieszkańców oraz zaproszonych gości powitali: wójt Marek Olechowski i przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard. Włodarz Gminy Teresin, dziękując rolnikom za ich trud i wysiłek, podkreślił rolę i znaczenie pracy rolnika. Wspomniał także, jak ciężki był to rok i jakim wyzwaniem była i jest nadal susza. Wójt Olechowski wyraził ogromną wdzięczność za pracę na roli i chleb, który dzięki temu wysiłkowi wszyscy możemy spożywać. Bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów, jako wymowny symbol Dożynek, na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy złożyli Starostowie Dożynek. Gospodarze Święta Dożynkowego, jak każe tradycja, otrzymanym chlebem podzielili się z zebranymi na placu rekreacyjnym.

            Jednym z istotnych punktów programu tegorocznych Dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. W wyniku prac komisja w składzie: Marek Jaworski, Grażyna Cierpis – Przysucha oraz Agnieszka Rosa postanowiła wyróżnić i nagrodzić następujące wieńce dożynkowe: I miejsce wieniec dożynkowy Sołectwa Nowe Gnatowice, II miejsce wieniec dożynkowy Sołectwa Skrzelew, III miejsce wieniec dożynkowy Sołectwa Topołowa.

            Na zakończenie oficjalnej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, składając rolnikom życzenia. Byli wśród nich goście honorowi z Bułgarii, Mirosław Orliński – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, poseł na Sejm RP I kadencji – Tadeusz Szymańczak, wójt zaprzyjaźnionej z Teresinem Gminy Łęki Szlacheckie – Piotr Łączny oraz Michał Orliński – dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Macieja Małeckiego, który odczytał specjalny list skierowany do rolników naszej gminy.

            Następnie przyszedł czas na wyśmienitą zabawę, o co zadbali prezentujący się na scenie artyści. Dzięki zaangażowaniu Teresińskiego Ośrodka Kultury wśród zespołów, które umilały zebranym świętowanie znalazły się m.in. zespół ludowy „Wiskitki”, Pogotowie Artystyczne z Łowicza ze specjalnymi programami dożynkowymi zatytułowanymi „Antek i Jagna” oraz „Biesiada po polsku”. Obchody tegorocznego Święta Plonów w naszej gminie zwieńczyły koncerty zespołów grających do tańca „Chaber’s” i „Dystans”. Roztańczona widownia długo jeszcze po zmroku bawiła się na dechach.

            Obchodom tegorocznych Dożynek towarzyszyło również wiele innych atrakcji, jak m.in.: wystawa maszyn rolniczych, płodów rolnych, warzyw i kwiatów, park zabaw dla dzieci, stoiska Koła Łowieckiego Grunwald działającego przy KG Policji w Warszawie i Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego, punkt medyczny oraz, co najistotniejsze, stoiska z wiktuałami przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez sołectwa naszej gminy. Tłum licznie przybyłych gości szturmował poszczególne pawilony, aby rozkoszować się przysmakami, szczególnie że były one serwowane całkowicie za darmo.

                Wójt Marek Olechowski składa serdeczne podziękowania sołtysom, radom sołeckim oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego Święta Plonów za  przygotowanie przepięknych i bogatych stoisk oraz radosną i przyjazną atmosferę podczas Dożynek.

 

Wielkość czcionki
Kontrast