IV OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ŚRODOWISK KOLBIAŃSKICH NIEPOKALANÓW ‘2019

            125-lecie urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz 20-lecie ustanowienia go patronem polskich krwiodawców stało się przyczynkiem do kolejnego, czwartego już spotkania środowisk, którym patronuje. 28 września 2019 r. do Niepokalanowa zawitały delegacje honorowych dawców krwi, energetyków, elektryków i elektroników, rodzin, krótkofalowców, dziennikarzy, drukarzy, parafii i świątyń pw. Świętego, szkół i stowarzyszeń noszących jego imię i wszystkich, którym jest bliski św. Maksymilian Maria Kolbe.

            Spotkanie rozpoczęto Różańcem o godzinie 800 w Kaplicy-Sanktuarium św. Maksymiliana. Od godziny 900 do 1400 każdy chętny mógł  oddać swoją krew w ambulansie zaparkowanym przed bazyliką w Niepokalanowie, by pomóc pacjentom przebywającym w szpitalach w ich walce z chorobami. O godzinie 1100 w sali św. Bonawentury odbyła się Gala Wyróżnień, podczas której Społeczny Komitet Organizacyjny „Maksymilianaliów – Niepokalanów 2019” odznaczył Medalem Pamiątkowym XX Rocznicy Ustanowienia św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce m.in. o. Mirosława M. Adaszkiewicza – kustosza Sanktuarium w Niepokalanowie oraz zastępcę Wójta Gminy Teresin i jednocześnie Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Kolbiańskich Marka Jaworskiego. Medal ten jest odznaką honorową ustanowioną w celu nagrodzenia krwiodawców, działaczy społecznych, sympatyków oraz osób i instytucji wspierających honorowe krwiodawstwo. Marek Jaworski otrzymał także Medal 100 – lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w dowód uznania za wieloletnie efektywne wsparcie PCK.

            Po uroczystości o godz. 1230 odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. prałat gen. bryg. w st. spocz. Sławomir Żarski. Na koniec, po mszy, wszystkich pielgrzymów poczęstowano franciszkańską grochówką.

            W tym miejscu warto także wspomnieć, że 24 września w Brukseli o. Andrzej Sąsiadek – proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, wziął udział w spotkaniu z europarlamentarzystami, podczas którego przedstawił świadectwo życia i męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego. Święty Maksymilian stworzył wiele dzieł miłości, czyniąc dobro chciał zanieść  Chrystusa całemu światu. Dziś trzeba o tym mówić – podkreślał podczas spotkania w Brukseli o. Andrzej Sąsiadek.

Tomasz Daczko

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast