Sprinterzy górą! I etap 62. Wyścigu Dookoła Mazowsza w Teresinie

 Norweg Erlend Jordbrekk Blikra sięgnął 25 lipca po drugi etapowy triumf w wyścigu Dookoła Mazowsza na trasie wiodącej poprzez Gminę Teresin. Tym samym zawodnik grupy Coop-Øster Hus umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. W I etapie Wyścigu Dookoła Mazowsza, jednym z najważniejszych i najstarszych wyścigów etapowych w Polsce, uczestniczyło 9 polskich ekip z CCC Development na czele oraz 12 zagranicznych, m.in. z Norwegii, Estonii, USA, Czech, Ukrainy, Rosji, Litwy i Słowacji.

Drugiego dnia rywalizacji w wyścigu Dookoła Mazowsza na kolarzy czekała 168-kilometrowa trasa. Składało się na nią osiem płaskich rund po 21 kilometrów każda (Aleja XX-lecia – Trakt św. Jana Pawła II – Dębówka – Stara Piasecznica – Budki Piaseckie – Mikołajew – Kawęczyn – Hermanów – Szymanów – Teresin Aleja XX-lecia). Start i metę etapu wyznaczono przed stadionem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Teresinie. Tu też odbyła się prezentacja wszystkich uczestniczących ekip, zaś po wyścigu dekoracja najlepszych zawodników I etapu tegorocznej edycji wyścigu. Cyklistów honorowali m.in. wójt Marek Olechowski, jego zastępca Marek Jaworski, przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard.

Płaski profil etapu sprzyjał zawodnikom specjalizującym się w sprinterskich końcówkach. Na trasie jednak mogliśmy obserwować częste próby odjazdów, akcje zaczepne i pojedyncze ucieczki. W miarę zbliżania się do mety peleton skasował odjazd, by w końcówce o zwycięstwo ponownie walczyć mogli sprinterzy. Na mecie Norweg Erlend Jordbrekk Blikra nie dał szans drugiemu Stanisławowi Aniołkowskiemu (CCC Development Team) i finiszującemu na trzecim miejscu Grzegorzowi Stępniakowi (WIBATECH MERX), umacniając się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej przed kolejnymi etapami w Grodzisku Mazowieckim i Kozienicach.

Na trasie I etapu zostało rozegranych sześć lotnych finiszów. Dwa najważniejsze rozstrzygnięto na mecie trzeciego i piątego okrążenia. Memoriał Zdzisław Kalińskiego (po 3 okrążeniu) wygrał Damian Papierski (CCC Development Team), natomiast w Memoriale Adama Zagajewskiego (po 5 okrążeniu) najlepszy okazał się Estończyk Siim Kiskonen (Cycling TARTU).

Równolegle z wyścigiem głównym odbyły się zmagania dla amatorów: Mazovia Masters II, a także MINI-Mazovia-Tour dla adeptów tego sportu w wieku 13-14 lat.

Podczas dekoracji zwycięzców Dyrektor Wyścigu Marcin Wasiołek podziękował włodarzom Gminy Teresin za staropolską gościnność i wzorową organizację imprezy, licząc na dalszą tak owocną i efektywną współpracę z naszym samorządem.

Szczególne podziękowania za wsparcie i pomoc w przygotowaniu teresińskiego etapu należą się strażakom ochotnikom z gminnych jednostek OSP, Policji oraz pracownikom Teresińskiego Ośrodka Kultury, którzy w nieznośnym upale perfekcyjnie wykonali swoje zadania podczas zabezpieczenia tegorocznej edycji wyścigu.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast