ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

 

            30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz znacząco wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

       Z inicjatywy Wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego 7 czerwca w Hotelu „Kuźnia Napoleońska” miały miejsce uroczyste obchody 30 rocznicy tamtych wyborów. Na zaproszenie włodarza Gminy Teresin odpowiedzieli profesorowie Ryszard Bugaj i Jerzy Stępień, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Wolne wybory wczoraj i dziś”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też m.in.  Zbigniew Komorowski – senator II i III kadencji, poseł na Sejm IV kadencji, przedsiębiorca, współwłaściciel koncernu „Bakoma” i grupy kapitałowej „Polskie Młyny”, Tadeusz Szymańczak – poseł I kadencji, rolnik, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, samorządowcy ze Zduńskiej Woli, Żyrardowa, Leszna, Kampinosu i Rybna, dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych oraz licznie przybyli mieszkańcy Gminy Teresin.

            Panel dyskusyjny poprzedziła prelekcja dr Agnieszki Sławińskiej z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek  w Szymanowie, członkini Stowarzyszenia ,,Teresin – nasze korzenie ‘’, która w swoim wystąpieniu przedstawiła drogę do wyborów 1989 roku, akcentując w nim zmianę sytuacji międzynarodowej w połowie lat osiemdziesiątych, zapoczątkowaną po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa, rosnącą w siłę opozycję solidarnościową, postacie Lecha Wałęsy, a przede wszystkim Jana Pawła II i jego słynną homilię na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku ze znamiennymi słowami: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które zinterpretowano jako wezwanie do zmiany sytuacji społeczno-politycznej w naszej ojczyźnie.

            W panelu dyskusyjnym, poprowadzonym przez dziennikarkę Radia Sochaczew Monikę Figut, profesorowie Bugaj i Stępień w charakterystyczny dla siebie sposób, ze swadą i humorem, wspominali wybory 89 roku. Opowiedzieli o zwycięstwie wyborczym, którego rozmiary zaskoczyły nie tylko komunistów, ale i opozycję. Nakreślili obraz tamtych dni z własnej perspektywy – subiektywny, pełen osobistych odwołań i przemyśleń. Obaj prelegenci jednoznacznie osądzili, że bilans wydarzeń sprzed trzydziestu lat należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. W opinii obu rozmówców był to moment pewnego przełomu, pokazujący, jak wydarzenia trochę przypadkowe, odciskają piętno na historii. Nie zabrakło też odwołań do współczesnej rzeczywistości. Usłyszeliśmy wyjaśnienia, co stało się z legendą „Solidarności”, dlaczego mit „Solidarności” został zaprzepaszczony oraz gorzką konstatację, że dziś, niestety, rocznica Czerwca 1989 bardziej dzieli niż łączy nasze społeczeństwo. Mamy problem z demokracją, a do naszych drzwi, zdaniem prof. Bugaja, puka miękki autorytaryzm.

            Całość uświetnił koncert zespołu BARDOWIE SOLIDARNOŚCI oparty o piosenki i pieśni związane z podziemiem niepodległościowym lat 70 i 80. W programie znalazły się utwory, które nierozerwalnie związane są z politycznymi i społecznymi wydarzeniami, o których rozmawiali profesorowie Bugaj i Stępień. Usłyszeliśmy m.in. „Mury” i  „Modlitwę o wschodzie słońca”, której słowa: „Ale chroń mnie, Panie, od pogardy/ Przed nienawiścią strzeż mnie, Boże” dziś nabierają szczególnego znaczenia.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast