TERESIŃSKA MAJÓWKA 2019

 

Wszyscy, którzy postanowili spędzić tegoroczny majowy weekend w gminie Teresin, nie mogli narzekać na nudę. Dla mieszkańców gminy i odwiedzających ją turystów przygotowano ciekawą ofertę obfitującą w wydarzenia filmowe, rekreacyjne i patriotyczne. Zarówno dorośli jak i dzieci znaleźli coś dla siebie. Gmina Teresin po raz kolejny pokazała, że jest prawdziwą „strefą atrakcji”. Zapraszamy na relację.

1 MAJA (środa)

„Filmowa majówka”

Pierwszego dnia majówki w sali widowiskowej „Dworca TO. Kultura” odbyły się spotkania z dobrym filmem przygotowane przez Teresiński Ośrodek Kultury. Amatorzy X Muzy, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli widzowie na pewno wyszli z zaproponowanych seansów w pełni usatysfakcjonowani! Szczególną frekwencją cieszył się amerykański melodramat muzyczny z 2018 roku ,, Narodziny gwiazdy ‘’.

2 MAJA (czwartek)

Gra terenowa „Nasza biało – czerwona” 

2 maja w gminie Teresin upłynął pod znakiem patriotyzmu z uwagi na uliczną grę terenową pod hasłem „Nasza biało – czerwona”. Przedsięwzięcie to zainicjowali teresińscy harcerze z 1. DH „Czarna Jedynka” im. św. Maksymiliana Kolbego. Przygotowali ciekawą trasę, pełną zagadek i różnorodnych zadań, które sprawdzały nie tylko wiedzę dotyczącą historii, ale także topografię terenu i umiejętność czytania map. Nie zabrakło też zadań sprawnościowych. Gra terenowa miała na celu nauczyć osoby biorące w niej udział współpracy ze sobą, zdrowej rywalizacji, a poprzez zabawę poznanie historii naszych narodowych barw. Żywa reakcja uczestników i ich uśmiech na twarzy dowodzi, że nietypowa lekcja historii połączona z zabawą, przeprowadzona na świeżym powietrzu okazała się doskonałym pomysłem.

   Sprzątanie cmentarza wojennego w Szymanowie 

Stowarzyszenie ,, Teresin – nasze korzenie ‘’ ze wsparciem Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej podjęło się przywrócenia godnego stanu żołnierskich grobów z I wojny  światowej w Szymanowie. Przez ostatni czas ta część parafialnego cmentarza zarosła samosiewami i krzewami. W tę lokalną patriotyczną inicjatywę osobiście zaangażował się także proboszcz miejscowej parafii ks. Robert Sierpniak. Jak informuje Piotr Szlachetko, członek Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”, chodzi o zachowanie pamięci, lokalnej historii i szacunek dla zmarłych, o których już nikt nie pamięta. Rozpoczęte prace porządkowe w Szymanowie będą kontynuowane. Stowarzyszenie pod przewodnictwem prezesa Jarosława Żejmo planuje też kolejne tego typu działania na terenie naszej gminy. 

3 MAJA (piątek)
228 rocznica Konstytucji 3 Maja

Święto Matki Bożej Królowej Polski

Święto Straży Pożarnych

3 maja obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne gminne uroczystości połączono z obchodami Święta Straży Pożarnych.

O godzinie 1130 w Niepokalanowie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Ochotniczych Straży Pożarnych. Przewodniczył jej o. Wiesław Koc a homilię wygłosił. o. Sebastian Bielski, który przedstawił obraz Matki Bożej Królowej Polski jako wszechobecnej w naszym codziennym życiu już od zarania dziejów i otaczającej nas we współczesnej nam rzeczywistości. Po zakończeniu nabożeństwa zebrani, wśród których byli m.in. zastępca wójta Marek Jaworski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard, poczty sztandarowe gminnych jednostek OSP, parafianie, ale też licznie przybyli pielgrzymi, wzięli udział w koncercie patriotycznym w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie pod kierunkiem prof. Iwony Niemyjskiej.

5 MAJA (niedziela)

Inauguracja tegorocznego projektu „Kino+” 

W pierwszą niedzielę maja rozpoczął się tegoroczny cykl spotkań filmowych w ramach projektu „Kino+”. To efekt współpracy Klasztoru Niepokalanów, Fundacji Vide et Crede i Gminy Teresin. Od maja do września w pierwsze niedziele miesiąca o godzinie 1400 w sali św. Bonawentury w Niepokalanowie prezentowane będą najciekawsze produkcje filmowe nagrodzone na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów we Wrocławiu. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z reżyserami, scenarzystami i aktorami.

Na inaugurację cyklu widzowie obejrzeli „Mandarynki”, gruzińsko-estoński dramat o wojnie w Abchazji w 1992 roku w reżyserii Zazy Urushadze. Choć na ogół klasyfikowany jako dramat wojenny, obraz  wykorzystuje wojnę jako tło do stworzenia pięknej przypowieści o szacunku, równości i braterstwie.  Film był Laureatem Nagrody Publiczności na 29. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. W roku 2015 nominowano go do Złotych Globów w kategorii Najlepszy film zagraniczny oraz do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Gościem specjalnym pokazu był aktor Robert Wrzosek. Wyreżyserował dwa wielokrotnie nagradzane filmy niezależne: „Stacja Mirsk” i „Jedenaste: nie uciekaj”. W 2011 zagrał jedną z głównych ról w krótkometrażowym filmie „Wataha” oraz zadebiutował w kinie w filmie „Dzień Kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej.

Jak informuje rzecznik prasowy klasztoru w Niepokalanowie o. Jacek Staszewski, 2 czerwca o godzinie 14.00 widzowie będą mogli obejrzeć film „Bella” w reżyserii Alejandro Gomeza Monteverde. Gościem specjalnym będzie Dariusz Kowalski, aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli Janusza Tracza w serialu „Plebania”. Na wszystkie projekcje i autorskie spotkania – wstęp wolny. Zapraszamy.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast