Ku czci Maryi, czyli III Przegląd Pieśni Maryjnej w Szymanowie

Pragnienie powrotu do pięknej tradycji wspólnego śpiewania pieśni maryjnych przy wiejskich kapliczkach i figurkach świętych przyświecało organizatorom III Przeglądu Pieśni Maryjnej w Szymanowie. W niedzielny wieczór 12 maja do Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej przybyło wielu mieszkańców naszej gminy, pielgrzymów i co najważniejsze nietuzinkowi wykonawcy.

            Spotkanie w klasztornej auli stało się chwilą, w której zjednoczeni w pięknej scenerii, wszyscy zebrani oddali hołd Maryi poprzez śpiew, który jest najpiękniejszą formą modlitwy. Słowa śpiew i pieśń pojawiają się w Starym Testamencie 309 razy i 36 w Nowym Testamencie, co świadczy o wielkim znaczeniu muzyki w Biblii. Gdzie słowo nie wystarcza, potrzebna jest muzyka. Philip Harnoncourt twierdzi, że jeśli o czymś nie można powiedzieć, to można – a nawet trzeba – wyrażać to śpiewem i muzyką. Śpiew, będący przekroczeniem zwykłej mowy, jako taki jest wydarzeniem oczyszczającym. To piękna polska tradycja, którą należy ożywiać i przypominać, bo w wielu regionach naszej ojczyzny niestety zanika – przypomniał pomysłodawca i organizator Przeglądu zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski. To także forma pielęgnowania czystości języka polskiego tak bardzo przesyconego obecnie skrótami, kodami i komunikatami, jakie niesie wirtualizacja. To także okazja spotkań, jakże pięknych i wzniosłych oraz ożywiających najpiękniejsze uczucia więzi społecznych.

            Gospodyni Przeglądu, przełożona Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Szymanowie s. Leticja, witając uczestników i zgromadzoną publiczność, zwróciła uwagę na padający za oknem majowy, życiodajny, deszcz  i podziękowała Maryi za jego błogosławieństwo. Podkreśliła, że miesiąc maj nieprzypadkowo w katolickiej pobożności zapisuje się jako miesiąc maryjny.

            Wszystkich przybyłych witał widok figury Matki Bożej Jazłowieckiej, która pociąga do modlitwy, rozgrzewa i podnosi serca do Boga, budzi poczucie piękna. I zarażeni właśnie tym poczuciem piękna uczestnicy Przeglądu, a było ich czworo (w tym zespół wokalno – instrumentalny), pokazali niezwykły kunszt wokalny, ale przede wszystkim umiłowanie Najświętszej Maryi Panny.

            Na scenie zaprezentowali się: Marek Jaworski – zastępca wójta Gminy Teresin, Mateusz Radomski – uczeń klasy drugiej Prywatnej Szkoły Sióstr Niepokalanek w Warszawie, najmłodszy uczestnik Przeglądu, zespół wokalno – instrumentalny „Veritas” z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szymanowie oraz  Klara Zawadzka – znana teresińskiej publiczności pieśniarka i poetka. Publiczność mogła usłyszeć kanon pieśni maryjnych, jak chociażby „Ave Maria”, „Matko Jasna jak miłość” oraz utwory mniej znane, a w przypadku Klary Zawadzkiej autorskie – zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej. Każdy z uczestników bez wyjątku urzekł publiczność, choć serca widowni na pewno skradł najmłodszy uczestnik – Mateusz Radomski, któremu zawdzięczamy chwile niezapomnianych wzruszeń.

            Ten niezwykły koncert ku czci Maryi ze swadą, humorem i niespotykaną serdecznością poprowadził dyrektor Teresińskiego Ośrodka Kultury, współorganizatora imprezy – Mariusz Cieśniewski.

            Zastępca wójta Gminy Teresin podziękował s. Leticji za życzliwość i pomoc w organizacji III Przeglądu Pieśni Maryjnej, licząc na dalszą owocną współpracę.

            Na zakończenie Przeglądu wszyscy wykonawcy i publiczność zaśpiewali Apel Jasnogórski, a proboszcz miejscowej parafii ks. Robert Sierpniak udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast