SPŁYW EKO – PISIA 2019

Wydawać się może, że przez lata mieszkania w swojej miejscowości można poznać ją na wskroś. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie przestrzeni w której żyjemy, zobaczymy, że istnieją miejsce prawie zupełnie nieodkryte. Do takich w Gminie Teresin niewątpliwie należy rzeka Pisia. Są śmiałkowie którzy próbują po niej spływać, inni morsują, jeszcze inni wędkują; natomiast przeciętnemu mieszkańcowi jest zupełnie nieznana.

Ogromna to strata bo Pisia jest urokliwa, różnorodna i bardzo malownicza. Z tego powodu powstał projekt, który szumnie nazwaliśmy “EKO Pisia”, a którego celem jest “uruchomienie” rzeki do turystyki kajakowej – zarówno fizycznie (uprzątnięcie) jak i mentalnie, bo wciąż pokutuje stereotyp, że Pisia to nic niewarty “ściek”. Przez długie lata nieużytkowania rzeka “obrosła” w śmieci, liczne zatory i powalone drzewa. Konieczne stało się jej oczyszczenie.

Inicjatywę która wyrosła oddolnie ze strony mieszkańców, wzięło pod swoje skrzydła “Stowarzyszenie nad Bzurą”, które od wielu lat organizuje podobne wydarzenia na Bzurze. W sobotę 6 kwietnia przy moście w Szymanowie zebrała się grupa 11 “zapaleńców”, którzy postanowili odmienić nieco oblicze rzeki. Uczestnicy przyjechali z Warszawy, Zielonki, Sochaczewa oraz była obecna skromna reprezentacja naszej gminy. Na miejscu pojawili się również sympatyzujący projektowi mieszkańcy.

Rzeka zaskoczyła dużą ilością utrudnień i nie udało się uprzątnąć całego zaplanowanego odcinka do Rokotowa. Grupa sprzątająca uporała się ze śmieciami na odcinku Szymanów – Mikołajew, lecz w samym Mikołajewie do pokonania były 3 zwałki – w tym jedna dość potężna – co znacznie utrudniło zbiórkę śmieci oraz pochłonęło dużą część czasu przeznaczonego na sprzątanie. Mimo ogromnego zapału uczestników i wspaniałej pogody, pozostały zaplanowany dystans został oczyszczony tylko z największych gabarytowo śmieci. Czas biegł nieubłaganie i celem stało się jedynie dopłynięcie do punktu końcowego.

Po drodze jak “grzyby po deszczu” wyrastały kolejne zwałki, świeżo powalone drzewa czy wystające głazy. Spływ Pisią w takich warunkach nie należy do łatwych zadań i wymaga sporych umiejętności i doświadczenia kajakarskiego oraz siły i wytrwałości w trakcie kolejnych “przenosek”. Paradoksalnie uczestnicy byli zachwyceni jej dzikim charakterem oraz utrudnieniami.

W trakcie “EKO Spływu” kajakarze (i deskarz) pokonali około 15 km w ciągu 6,5 godziny i zebrali po drodze: 60 worków śmieci, kilkanaście pustych beczek, gaśnicę, wanienkę dla niemowlaków, znak drogowy, część futryny od drzwi i kompletny przedni zderzak z auta osobowego 🙂

Jeszcze w tym roku zaplanowano pracę mającą na celu usunięcie najpoważniejszych zatorów przy użyciu ciężkich maszyn. Natomiast w przyszłym roku wiosną, gdy poziom wody będzie wystarczający, chcielibyśmy powrócić na Pisię, by kontynuować to co zostało rozpoczęte. Wierzymy, że to projekt który ma szansę ożywić naszą rzekę i “zaprosić” do jej eksplorowania okolicznych mieszkańców.

Z tego miejsca ogromnie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w jakikolwiek sposób w pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia, a w sposób szczególny:

– Panu Michałowi Ścigockiemu, właścicielowi Moto Przystani w Plecewicach, za nieodpłatne użyczenie kajaków;

– Gminie Teresin z Panem Markiem Jaworskim na czele, która wsparła nas materialnie oraz ogromną ilości życzliwości;

– Przedsiębiorstwu Państwowemu Wody Polskie – zlewnia w Łowiczu, które umożliwiło nam działania na rzece;

– Panu Pawłowi Kalwarczykowi z Teresina, który towarzyszył nam w trakcie spływu z aparatem fotograficznym;

– Panu Tomaszowi Banaszek z Pawłówka, który nieodpłatnie użyczył elektronarzędzi do prac porządkowych oraz auto dostawcze do wywózki zebranych śmieci;

– Panu Czesławowi Kowalskiemu z Rokotowa, za udostępnienie prywatnego terenu przy rzece do organizacji ogniska;

– Pani Ewie Prengowskiej, która przygotowała na zakończenie spływu ognisko z kiełbaskami dla wycieńczonej sprzątaniem i wiosłowaniem grupy kajakarzy.

Największe podziękowania należą się kajakarzom, którzy podjęli się tego trudnego i historycznego zadania oczyszczenia Pisi: Kasi, Edycie, Ani, Justynie, Kasi, Marcinowi, Danielowi, Przemkowi, Krzyśkowi i Konradowi. Jesteście Wspaniali!

Łukasz Banaszek

 

Wielkość czcionki
Kontrast