Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Chwała Bohaterom! Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych

 

W PRL-u odsądzano ich od czci i wiary, nazywano bandytami i wrogami ludu. Byli wyklęci, mieli zniknąć na zawsze z przestrzeni publicznej. Nawet pamięć o nich miała być wymazana. W sfingowanych, pokazowych procesach dostawali bezwzględne wyroki śmierci. Chowano ich pod osłoną nocy w bezimiennych mogiłach bez należytego zmarłym szacunku. Ciał wielu z nich nie odnaleziono do dziś. Gros żołnierzy niepodległościowego podziemia przeszło przez piekło na ziemi w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Witold Pilecki, jeden z najbardziej znanych Wyklętych powiedział, że obóz w Auschwitz był przy tym igraszką.

 

1 marca 2019 r. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Piątkowe nabożeństwo w niepokalanowskim sanktuarium było częścią gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 26 lutego 2010 r. śp. Prezydent RP Lech Kaczyński skierował do Sejmu prezydencki projekt ustawy w sprawie Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po jego śmierci projekt podjął prezydent Bronisław Komorowski. 3 lutego 2011 r. Sejm przyjął Ustawę „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV. Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Podczas eucharystii w intencji Niezłomnych homilię wygłosił o. Konrad Kapuściński.  Nawiązując do ich bohaterskiej postawy, kaznodzieja podkreślił, że pamięć o nich powinna stać się naszym obowiązkiem. Należy przywrócić im należne miejsce w narodowej historii.

W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z zastępcą wójta Gminy Teresin Markiem Jaworskim, prezes i członkowie Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”, dyrektorzy jednostek samorządowych, poczty sztandarowe oraz uczniowie szkół działających na terenie naszej gminy.

Następnie w sali św. Bonawentury prezes Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie” Jarosław Żejmo wygłosił krótki wykład przypominający najważniejsze fakty dotyczące Niezłomnych, będący wstępem do pokazu filmu „Żołnierze Wyklęci”.  Zgromadzeni w skupieniu obejrzeli dokument w reżyserii Wincentego Ronisza opowiadający o losach tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego, którzy samotnie walcząc w lasach, bez nadziei na zwycięstwo, pozostali wierni ideałom wolnej i demokratycznej Ojczyzny.

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”. Słowa Zbigniewa Herberta o Żołnierzach Wyklętych zbyt długo były prawdziwe. Gminne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są nie tylko wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej, ale również lekcją narodowej historii, przypominającą młodemu pokoleniu, co znaczy bohater, co znaczy walka o wolność, co znaczy przelana krew, co znaczy duma z Polski.

Tomasz Daczko

Wielkość czcionki
Kontrast