VII. Orszak Trzech Króli w Szymanowie

 

  

         

                Orszak Trzech Króli jest tradycyjnym wydarzeniem obejmującym swoim zasięgiem teren całej Polski. Już po raz siódmy do akcji tej włączyli się szymanowianie na czele z proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP ks. Robertem Sierpniakiem, siostrami niepokalankami i rzeszą wiernych.

Orszak Trzech Króli to doskonała okazja zarówno dla wspólnego przeżycia i doświadczenia treści duchowych, jak i dania świadectwa wierze – napisał kard. Kazimierz Nycz. Szymanowska uroczystość doskonale wypełniła słowa metropolity warszawskiego.

Tegoroczny Orszak powędrował pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, które nawiązuje do 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz do jego pierwszej pielgrzymki do Polski. W orszakowym scenariuszu, przygotowanym przez Siostrę Marię Adrianę Kotowicz, można było odnaleźć wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, rozpoznać tytuły jego książek, encyklik, adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

            Mimo zimowej aury, uroczystość przywiodła do Szymanowa rzesze mieszkańców naszej gminy, ale także wielu gości. Wśród nich reporterskie oko wypatrzyło Wójta Gminy Teresin Marka Olechowskiego z małżonką, zastępcę wójta Marka Jaworskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Linarda. W barwnym korowodzie nie zabrakło radnych i przedstawicieli gminnych instytucji.

            Zbiorowe oddanie czci nowonarodzonemu Jezusowi rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Robert Sierpniak, proboszcz parafii. Tuż po niej, jeszcze w świątyni, aktorzy tego bożonarodzeniowego misterium odegrali scenę Zwiastowania. Później kolejne wydarzenia z życia Świętej Rodziny przedstawiane były na ulicach Szymanowa i na terenie należącym do sióstr Niepokalanek.

Barwny orszak otwierała gwiazda, za którą podążali aniołowie, Święta Rodzina, trzej królowie w pysznej karecie, pasterze z osiołkiem Eustachym, muzykanci wygrywający melodie najpiękniejszych polskich kolęd  i rzesza wiernych. W radosnej atmosferze dotarliśmy najpierw do gospody, w której zabrakło miejsca dla Maryi i Józefa. Następnie orszak doszedł do pasterskiej polany, gdzie pastuszkowie odebrali informację o Cudzie Narodzenia Pana. Na tarasie klasztoru sióstr Niepokalanek zaaranżowany został pałac Heroda. Mogliśmy tu podziwiać przepięknie zatańczony przez szymanowską młodzież taniec dworski. Ostatnie sceny i oddanie hołdu małemu Jezusowi odbyły się przy kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej. Całości dopełnił niezwykle wzruszający i symboliczny taniec w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Szymanowie.

Na zakończenie  Orszaku ksiądz proboszcz Robert Sierpniak  podziękował uczestnikom i zachęcił do udziału w przyszłorocznym korowodzie, a pan Marek Olechowski, Wójt Gminy Teresin, zaprosił wszystkich do Szkoły Podstawowej w Szymanowie, gdzie zziębnięci mogli ogrzać się, głodni posilić pysznym bigosem i kiełbaskami, a spragnieni napić kawy lub herbaty oraz poczęstować się ciastem.

Należy pogratulować szymanowianom mistrzowskiej organizacji uroczystości. Łatwo dało się zauważyć, jak wielką siłę stanowi ta społeczność.  Zorganizowany przez nich Orszak Trzech Króli jest cudownym przykładem łączenia staropolskiego obyczaju jasełkowego i kolędniczego ze współczesną rzeczywistością.

Tomasz Daczko

 

 

 

 

 

 

 

Wielkość czcionki
Kontrast